Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nizozemci si často pletou Česko s Čečenskem, říká Češka

Monika Peels | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monika Peels | foto: Archiv Moniky Peels

Monika Peels se do Nizozemí přestěhovala kvůli práci a zůstala zde. Plánuje rodinu a každý rok dává do okna pomlázku, jako symbol Velikonoc, které v zemi lidé nechápou. „Po několika dnech mi bylo jasné, že pokud si nepořídím kolo, gumáky a pláštěnku, nebudu to tady mít snadné,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Jelikož jsem odcházela z Česka, ale už pracovala pro holandskou společnost, měla jsem přehled o lidech, zvycích i úřadech v Nizozemí. Navíc jsem se stěhovala i do USA, takže jsem věděla, co mě pravděpodobně čeká a nemine při stěhování. Na co jsem připravená nebyla? Že se budu stěhovat na vesnici. Člověk byl najednou obklopen přírodou, klidem, všude čerstvé jídlo a na nějakou dobu jsem se navíc stala středem pozornosti. Tahle změna pro mě byla oříšek. Pak mi bylo od začátku jasné, že pokud si nepořídím kolo, gumáky a pláštěnku, nebudu to tady mít snadné. Teď, po třech letech, si naopak neumím představit, že bych zase žila ve městě. A tohle se mi na životě líbí. 

Více ze seriálu Češi v cizině čtěte ZDE

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nizozemí a Česká republika mají společné prvky - fotbal a pivo. Fotbal je kvalitnější tady a pivo naopak v Česku. Tohle mi dost pomohlo se začlenit, neboť jsem vyrůstala s bratry a bratrancem, kteří doteď aktivně hrají fotbal a díky nim jsem měla přehled. Čím jsem ale své okolí určitě překvapila byla alternativní medicína - především ta moravská - slivovice a med. Uvěřili, že se tím dá léčit, až když jsem vyléčila manžela. A pak pochopitelně Velikonoce. Nechápou tento zvyk, ale rádi by si ho doma zavedli. toto téma vždy vyvolá zajímavé a emoční konverzace. Pomlázku máme každý rok jako dekoraci v okně. 

Lidovky.cz:  Máte děti? Učíte je česky?
Děti ještě nemáme, ale až přijde ten čas, budeme rádi, když budou umět i česky. Byla bych ráda, kdyby si uměli číst české knížky a rozuměli českému humoru. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz:  Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Už ani neříkám, že jsem z Česka, neboť v minulosti si to hodně lidé pletlo s Čečenskem a pak z toho byly dlouhé hovory. Začala jsem říkat, že jsem z Prahy a celou cestu, jak jsem se sem dostala nevysvětluju. I nás pošťák z vesnice byl v Praze. je krásné poslouchat lidi v zahraničí, jak se jim u nás v Praze líbilo. Vždy mě zahřeje u srdce, když lidé zmiňují Franze Kafku, T. G. MAsaryka, Václava Havla a Sáblíkovou či české fotbalisty. A já k tomu ještě vždy dodávám ještě J. A. Komenského, který má tady v Naardenu své muzeum a náhrobek. Máme v minulosti lidi, na které můžeme být stále hrdí. 

Lidovky.cz:  Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Pochopitelně. Sleduji vývoj. Politika 21. století jako celek ztrácí velmi rychle důvěru u lidí díky evoluci a technologii. Lidé mají větší a lepší přístup k informacím a umí si lépe dát „všech pět dohromady“. U české politiky vidím extrém v tom, že se začíná podobat Příběhům dobrého vojáka Švejka nebo Kocourkovu. Velmi neprofesionální. A lidem, kteří se pokoušejí o změnu, se dostává místo podpory urážky. Házejí se jim klacky pod nohy. V poslední době mám pocit, že není vůbec těžké si koupit Čecha. V Nizozemí vsadili alespoň na image. Politika jako taková by se mohla stydět, ale když vyjde Král... Necítila jsem dlouho dobu mezi lidmi takovou hrdost. Královská rodina udržuje národní hrdost a má respekt. Jsou ale také příkladem pro rodinu a lidskou slušnost. Lidé si jich tady váží, i když platí obrovské daně. A tyto postoje se pak odrážejí i na starší nebo postiženou populaci. 

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...