12. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nocleh v Moskvě zdarma? V ledovém hotelu

Sněhové městečko "Moroz City" v moskevském parku Sokolniki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněhové městečko "Moroz City" v moskevském parku Sokolniki | foto: Reuters

MOSKVA V ruské metropoli, proslulé drahotou hotelů, lze od nynějška přespat zdarma. Hosté však nesmí být ani trochu zimomřiví, ani požadovat teplou vodu či stravu. Jednopokojový "hotel" funguje ve sněhovém městečku "Moroz City" v moskevském parku Sokolniki.

"Každý, kdo se odváží, tu může strávit nějaký čas. Délka pobytu závisí jedině na výdrži. Každopádně je zapotřebí hodně teplý spacák," řekl autor stavby, moskevský architekt Ilja Ekonomov. "Kvůli teplému počasí bylo stavění hodně složité, chvíli se zdálo, že to ani nestihneme, ale nakonec se dílo z 99 procent povedlo," podotkl iniciátor celé akce Kirill Bair. A studenti architektury si pochvalovali, že kromě studia o exteriérech a interiérech mohli obé postavit vlastníma rukama.

Sněhové městečko

Sněhové městečko "Moroz City" v moskevském parku Sokolniki

"Městečko", které jako výsledek architektonické soutěže vyrostlo za pět dnů z tisíce metrů krychlových sněhu a 500 ledových bloků, kromě hotelu nabízí neméně mrazivou saunu, filharmonii, divadlo, minigolf, bar, muzeum, doporučované prý hlavně obdivovatelům soch "nahých bezrukých žen", maják, ze kterého lze sestoupit jedině po skluzavce, oddací síň i vězení, kde si lze libovolně dlouho odpykávat jakýkoli trest. Vše má být otevřeno až do 8. března, pokud to ovšem dovolí počasí.

Ruská tradice
Tradice ledových staveb v Rusku sahá podle historiků přinejmenším do roku 1740, kdy carevna Anna nechala v Petrohradu postavit dům z ledových kvádrů.

Sněhové městečko

Ze stejného materiálu vyrůstají v parcích městečka či ledové sochy dodnes, letošní teplá zima je však podobným akcím mnohem méně nakloněna než v minulosti.

Lidovky.cz, ČTK

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz