Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Cesta za nespoutanou skotskou přírodou

Fotoexpedice - Skotsko, Hebridy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotoexpedice - Skotsko, Hebridy | foto: Martin Kamín

Cestuji hodně, kvůli práci. Jsem profesionálním fotografem a lektorem fotoexpedic a cestování je prostředkem, jak se dostat na místo, kde potřebuji fotografovat. Prozkoumávám podle mapy krajinu a hledám místa, kde se dají pořídit kvalitní fotografie, místa, kde je co fotit, kde je nejlepší světlo, kam se mohu dostat buď autem nebo pěšky, a kde je netknutá příroda.

Fotoexpedice - Skotsko, Calanais Standing Stones
Fotoexpedice - Skotsko, Maják NestPoint na Isle of Skye

Na to spotřebuju spoustu času, je nutné spaní přímo na místě, hladovění, odříkání... A protože takto trávím většinu času, musím nějak vyjít, proto pečlivě střežím své náklady a snažím se TAM žít a cestovat “low costs”. Pro fotoexpedici do Skotska jsem použil dodávku pro 8 lidí, ze které vysadím druhou a třetí řadu sedadel. Můžu na fotoexpedici pak strávit klidně měsíc, v podstatě za jídlo a naftu... V Evropě se totiž v dodávce žije luxusně.

Kam a za jakou cenu?

Rád bych se s vámi podělil o své zkušenosti a třeba vás inspiroval k podobné cestě. Snad vám očaruje kouzlo usínání za příboje oceánu při západu slunce nebo ticha, kdy slyšíte jen vlastní dech. To jsou ty nejúžasnější hotelové pokoje světa. Spaní v přírodě je pro mě “million star hotel”, tomu se nic nevyrovná.

Představa, že měsíc žijete ve stísněném prostoru, může být pro někoho děsivá. Ale když si zavedete systém, udržíte v prostoru 3x2 metry pořádek, nakonec vám to přijde velice pohodlné. Proti stanu to má spoustu výhod: nezmoknete, všechno máte v suchu, můžete si uvnitř uvařit, je tam relativně tepleji a nemusíte denně hledat místo nebo balit mokrý stan, což mě jako fotografa hodně zajímá, protože často vstávám ve tři ráno.

Martin Kamín

Martin Kamín je organizátorem FOTOEXPEDIC, profesionálním fotografem a lektorem fotografie, provozuje také fotografické kluby nadšenců fotografie na internetu, z nichž největší jsou focusclub.cz, nikonclub.cz a canonklub.cz. Jeho fotografie najdete na FOTOEXPEDICE.CZ a na Facebooku mu můžete dát Sledovat/Follow, najdete jej také na Twitteru, Instagramu a Google+.

Neříkám, že je to luxus; zdánlivý diskomfort postupně překonáte. Naučíte se koupat v 12stupňové vodě - jasně, bolí to, ale dá se to překonat. Naučíte se vařit na malém vařiči. Naučíte se používat tablet a mobil pro orientaci v terénu. Naučíte se nakupovat v místních obchodech a zjistíte, kam chodí málo turistů. Začnete psát blog a koupíte si místní SIM kartu (abyste to měli levnější než v ČR). Strávit v autě měsíc někde na cestách, bez sprchy, knedlíků, teplé vody a toalety se prostě dá.

Co potřebujete do Skotska

Na své poslední 40denní fotoexpedici po Skotsku jsem hlavně fotil; celý můj program podléhal pouze fotografování, a také jsem hledal nové lokace pro mé fotografické workshopy, které organizuji.

Často jsem potřeboval být ráno ve 3:30 na místě, odkud se muselo 30 minut pochodovat na místo focení, potřeboval jsem se vrátit do suchého prostředí, dobít baterie, uvařit vodu na instantní polévku, odpočinout si po návratu z ranního focení, na chvíli si lehnout, pročíst pečlivě mapu - v mém případě skvělé mapy.cz v tabletu pro offline prohlížení. Pak potřebujete telefon, outdoorové oblečení, pořádné boty včetně holínek, násobič napětí pro dobíjení elektroniky foťáku, tabletu a mobilu, základní zásoby pro kuchyň - těstoviny, konzervy s masem, fazolemi, nějaké cukry, hlavně pitnou vodu, Budvar v plechovce jako odměnu pro místní za různé výpomoci, základní nářadí, olej do motoru, palivový filtr... To je všechno.

Než bych to všechno detailně sepisoval, udělal jsem pro vás fotku, kde jsem se po návratu s celou výbavou vyfotil. Třetinu plochy mi zabrala fotovýbava a dvě třetiny všechny ostatní věci včetně postele. Na obrázku chybí jen kufr na oblečení.

Co si vzít sebou do Skotska?

Počítejte s tím, že se musíte uskrovnit, ale díky tomu, že se nebudete ubytovávat a budete si vařit, budete mít opravdu hodně volného času cestovat, objevovat, kochat se, chodit, obhlížet, číst a psát blog... Budete spát na nádherných místech jen s větrem a oceánem nebo lochem, budou vás žrát midges, bude na vás pršet i několik dní, a třeba bude jen 8 stupňů. To všechno brzy přestanete vnímat, protože vás Skotko obejme do své náruče. Ale garantuji vám, že na Skotsko nikdy nezapomenete. Bude vám chybět čerstvý ostrý vichr, neustálé poprchávání, krásná nedotčená příroda a houževnatí Skotové, které si zamilujete.

A nezapomeňte, že ve Skotsku mají Ústavní zákon, který vám dovoluje vstoupit na libovolný pozemek bez omezení, pokud to není zahrádka u domu. Já jsem se ale vždy zeptal, aspoň navážete kontakty a získáte od “locals” užitečné informace.

Pokud tedy uvažujete o takové fotografické cestě - fotoexpedici, udělejte to. Pokud jste dva, upravte si za nějakou tisícovku auto na spaní, a můžete jet oba bez ztráty prostoru pro nutné věci. Připravte si minimálně 2x10 liber na den na dokoupení základních potravin v místních hypermarketech, část trvanlivého jídla si kupte doma. Obecně jsou tam ceny vyšší, ale za základní jídlo zaplatíte v hypermarketu maximálně dvojnásobek.

Můj rozpočet na 40denní fotoexpedici byl tento: nákup jídla ještě v ČR, cca 1500 Kč, celkem jsem projel 730 litrů nafty a 10 000 km (cena nafty v UK od 1 do 1,2 Libry), peníze na trajekty 250 Liber, denně na nákupy jídla asi 10-15 Liber na osobu.

Co mi nomádství, částečně digitální, ve Skotsku dalo?

 • Perfektní znalost Isle of Skye, vnějších Hebrid, Highlands - projel jsem to křížem krážem.
 • Naprosté prostoupení přírodou - vstáváte za svítání, usínáte po 11 večer - přes den počítejte s odpočinkem.
 • Přehled o tom, jak málo věcí potřebuji, abych přežil.
 • Úctu k lidem, kteří tam žijí, pracují.
 • Zlepšení fyzičky.
 • Mínus 5 kg.
 • Plus - spoustu nových místních známých.
 • Jistotu, že se dokážu za minutu vykoupat v 12stupňové vodě - a garantuji vám, že je vám úplně jedno, že zrovna prší.
 • Pět lahví Single malted Whiskeys.
 • Naučil jsem se pracovat s tabletem s externí klávesnicí jako doma s počítačem.

Co jsem ztratil

 • Spojku u auta; naštěstí na cestě zpět.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!