Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
11. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Cestovatelům došla trpělivost s odpadky. Vyhlásili akci ‚Ohni hřbet’

Cestovatelům došla trpělivost s odpadky. Vyhlásili akci ‘Ohni hřbet’ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovatelům došla trpělivost s odpadky. Vyhlásili akci ‘Ohni hřbet’ | foto: Eagles na cestách

#ohnihřbet - tenhle hashtag si zapamatujte. Čeští cestovatelé a vyznavači freecampingu vyhlásili tažení proti odpadkům v přírodě. Zapojit se může každý. Motivovat je mají odměny.

Výlet do přírody. Těšíte se, že si odpočinete. Zastavíte na parkovišti u lesa a první, co uvidíte, je plechovka od piva. O kousek dál se válí plastová láhev, pod stromkem vykukuje obal od nějaké tyčinky. Za ním je v lepším případě toaletní papír, v horším vlhčený ubrousek. Podobné „malebné” scenérie najdete snad na všech turisticky oblíbených místech. A některým cestovatelům s nepořádkem došla trpělivost.

„Chceme zvětšit komunitu lidí, kterým jsou odpadky v přírodě nejenom trnem v oku, ale zároveň se nebojí ohnout hřbet a posbírat je a třeba tím i inspirovat pár dalších lidí ve svém okolí. Rozhodli jsme se tedy oslovit pár dalších podobně smýšlejících lidí a uspořádat dlouhodobou akci v odklízení nepořádku z přírody,“ vysvětluje blogerka a cestovatelka Radka Staňková na své facebookové stránce „Nestůj a pojď“ (více čtěte zde)! Proto se několik nomádských posádek aktivních na sociálních sítích spojilo a vyhlásilo „soutěž“ ve sbírání odpadků. Více čtěte zde. 

„Tuto odpadkovou akci můžete klidně považovat za jistý druh soutěže. Protože všichni, kteří se do ní zapojí, mají možnost dostat ‚výhru’ aneb odměnu od jednoho z partnerů této akce,“ dodává Radka Staňková (více jejích cestách v dodávce ve Skandinávii čtěte zde).

JAK SE ZAPOJIT

Udělejte fotku, na které jste vidět v akci při sbírání odpadků, případně vyfoťte, jak držíte odpadky. Fotku nahrajte na Facebook nebo Instagram a napište k ní nějaký popisek.

Důležité je, aby u této fotky byl uvedený hashtag v tomto přesném znění: #ohnihřbet. 

To, že odpadky ve volné přírodě nejsou jen český problém, potvrzuje Martina Špatná z cestovatelského projektu Pohled za hranice (o jejím cestování jsme psali zde).

„Sardinie je považována za evropský Karibik a je pravda, že tak krásné moře jsme viděli asi jen tam. Ale zároveň je to ostrov tak plný odpadků, že to je srovnatelné snad s tím, co jsme zažili v Maroku. Odpadky v přírodě nesnášíme a kdykoliv můžeme, odvezeme i to, co jsme sami nevyprodukovali. Na Sardinii to ale bohužel nešlo. I vlastní odpadky jsme s sebou vozili několik dní, než byla příležitost je vyhodit. O třídění ani nemluvím. Proto je mi blízká aktivita Nestůj a pojď, Eagles na cestách (více čtěte zde) a dalších,“ napsala na svůj facebookový profil.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

To, že otevřeně tvrdím, že si nemyslím, že by turisté v naší přírodě dělali ten největší bordel neznamená, že mi to nevadí, nebo že to dokonce obhajuji.. Proto jsem se společně s @vyrezu_to přidala k akci #ohnihřbet která vybízí návštěvníky přírody k tomu, aby za každý čas, který v ní můžeme trávit, z ní trochu toho bordelu odnesli.. Jakože za vděk, že ji tu stále máme a že si ji chceme hýčkat... A zároveň tím motivovali i ostatní. Nejen, že si tak z přírody můžete odnést o něco lepší pocit, motivovat tím své přátelé, dokonce za to od nás můžete něco dostat. K iniciativě #ohnihřbet se přidalo několik tvůrců a každý týden jeden z nich bude listovat mezi příspěvky s hashtagem #ohnihřbet a vybírat ten nejlepší, kterému za takovou snahu pošle nějaký dárek. Za úklid přírody můžete třeba dostat pobyt v @yettibackpacker nebo třeba plecháček od @eagles.shop.cz . Bližší informace najdete na mém fb, nebo na fb Eagles na cestách, jejichž pravidla jsem právě u sebe sdílela. A kdo se k této akci jako partner přidal? ✨ @almarasoap ✨ @seventhgeneration ✨ @hannahoutdoor ✨ @radosti_z_lesa ✨ @blueberryhill.cz ✨ @vyrezu_to ✨ @pod7kilo ✨ @wowodesigncz ✨ @verunity_art ✨ @holka_s_bucket_listem Tedy téměř všichni ti, který sleduji a obdivuju :) . . . PS - vlci si pro vlcata vzdycky nejakou hračku najdou :) . . . . . #krusnehory #ohnirbet #odpadky #priroda #zerowaste #prochazka #soutez #erzgebirge #nature #bezobalu #girl #bezodpadu #walk #brno #usteckykraj #czechrepublic #bezodpadku #czechgirl #trip #chomutov #czechnature #ploggingcesko #praha,

Příspěvek sdílený stepanka kadlecova (@krusnoholka),

ttmTomáš Málek
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.