Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

NOMÁDI: Klinická smrt kostela přišla v 7:40 ráno a trvala pět vteřin. Výlet do Pohoří na Šumavě

Nomádi

  5:29
Není to pohoří dramatických vrcholů a divokých propastí. Přesto jsou Novohradské hory půvabné, plné nevšedních výhledů a zároveň trochu skryté před masovou turistikou. A ty příběhy.

Věž kostela v Pohoří na Šumavě se zřítila poslední květnovou neděli roku 1999 foto: Tomáš Málek, Lidové noviny

Boční stěna kostela v Pohoří na Šumavě na začátku podzimu 2020
Jako správný expediční speciál nabízí Mitsubishli L200 Rock Proof Evo 2 spaní...

Byla to poslední květnová neděle roku 1999. Vesnicí na samém pomezí jižních Čech a Rakouska půl hodiny po půlnoci projelo menší auto. Chvilku po půl osmé ráno letního času se v Pohoří na Šumavě pohyboval těžký náklaďák. A pak se v zemské kůře strhla bouře. Prudká, rychlá a hlavně ničivá. Ručička seismografu se divoce rozkomíhala. V 7:40 nastala pro opuštěný kostel Panny Marie Dobré rady z osmnáctého století klinická smrt. A vypadala jako dominový efekt: nejprve padla věž se zvonicí. 

Masa dřeva a zdiva vzala se sebou strop kostela. Pád pokračoval. Nečekaná zatěž prolomila dva opěrné sloupy lodi a narušením statiky se zřítila i celá západní strana objektu. Kostel se zhroutil do sebe, zůstaly jen obvodové zdi a hromada sutin. Zkáza trvala pět sekund.

Na cestě s Mitsubishi L200 Rock Proof Evo 2

Novohradské hory jsme zkoumali v expedičním speciálu, který postavilo na základě nové generace pick-upu L200 české zastoupení Mitsubishi. Základní technická data jsou:

  • základ modelu: Mitsubishi L200 Double cab
  • motor: 2,3 DiD (150 koní, 400 newtonmetrů)
  • převodovka: 6stupňová automatická
  • pohon: 4X4, redukce, uzávěrka mezinápravového a zadního diferenciálu
  • podvozek: OLD MAN EMU (tlumiče, pružiny, pera, pouzdra a třmeny)
  • uzávěrka předního diferenciálu ARB
  • Více čtěte ZDE
České Mitsubishi postavilo auto, za kterým se lidé otáčejí. Expediční speciál...

„V životě jsem něco takového neviděl,“ popsal před jednadvaceti lety spoušť vedoucí policejní stanice v Benešově nad Černou Vladimír Takáč. Tomu havárii oznámili v neděli ráno náhodní výletníci. Rozběhlo se pátrání v troskách, zasahovali kynologové se psy, na místo najeli specialisté z pluku Civilní ochrany z bagry a těžkými náklaďáky. V kostele totiž občas přespávali trampové, vesnice tehdy byla opuštěná a tak nikdo nevěděl, zda pod troskami není někdo zasypaný. Nakonec vše dobře dopadlo, ale zkáza stavby zanechala pachuť na tehdejších česko-rakouských přeshraničních vztazích. Rakušané totiž upozorňovali, že budova je ve špatném technickém stavu a rozezlilo je, že Češi svatostánek nezachránili. Ironií osudu bylo, že se budějovická diecéze chystala zahájit první opravy zanedbaného kostela právě v létě 1999.

S nebem nad hlavou

Dnes je kostel, přesněji řečeno to, co z něj zbylo, přístupný veřejnosti. A je to nevšední zážitek. Pečlivě zastřižený trávník, vzrostlé stromy kolem. Ale v místě, kudy věřící vstupovali dovnitř hlavním vchodem, není nic. Okna v bočních zdech zůstala, ale světla je tu víc než dost, protože chybí strop i střecha. Nad hlavou je jen nebe, pod nohama tráva, kolem šedé zdi torza. A osada, která se nadechuje k druhému životu.

Už jen cesta do Pohoří na Šumavě je zážitkem. Silnice, překvapivě dobrá, se klikatí lesy kolem Pohořského potoka. Pak se vyhoupne na horské louky. A nabídne výhledy, které by šofer čekal v okolí Knížecích Plání v samém srdci Šumavy. Nízké stromy, rašeliniště a nikde žádná civilizace. V Pohoří na Šumavě, které mělo v časech své největší slávy třináct stovek, obyvatel, asfalt končí. 

Vesnice zakletá z minulého režimu v pohraničním pásu, kterou nakonec všichni obyvatelé opustili, v posledních letech ožívá. Kolem cesty jsou opravené výstavní domy, bývalá fara vypadá jako francouzský zámeček. Po polní cestě se dá dojít do Rakouska. Staré pokroucené ovocné stromy v krajině a nevýrazné hrboly pokryté náletem naznačují, kde kdysi stávaly domy. Vítejte na konci světa. Zastavte v podvečer na oné polní cestě a sledujte, jak slunce zapadá a horskou plání se šíří tma.

Zlaté časy Pohoří na Šumavě

Podle sčítání lidu z roku 1890 stálo v Pohoří 186 domů a žilo zde 1 323 lidí. Z toho bylo 1 077 Němců a 246 Čechů. „Postupně tu byl zbudován železářský hamr, dále pivovar a lihovar. V roce 1923 byl oficiálně název tohoto městečka upraven na Pohoří na Šumavě. Třebaže nikdy oficiálně nezískalo městská práva a nebylo povýšeno na město, za město bývalo Pohoří považováno. Před druhou světovou válkou zde žil jeden tisíc sto obyvatel, z čehož bylo 250 Čechů,“ píše v jedné z kapitol knihy Od Šumavy k Novohradským horám Vojtěch Fišer.

Osud si s městečkem na Českokrumlovsku zahrál hned dvakrát. Nejdřív po roce 1945, kdy musela Pohoří opustit většina odsunutých Němců, a pak v 50. letech, kdy se celá oblast ocitla v pohraničním pásmu. Zchátralé domy pak postupně zbourali vojáci nebo spadly samy. Na začátku minulého desetiletí zapomenutý kout Jižních Čech zanesla do povědomí gurmánů Blanky Milfaitová, která se proslavila svými marmeládami, a která zde žila. Dnes se z Pohoří stává exkluzivní lokalita.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!