Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Koupil jsem si chatu na kolečkách, pracuji u moře i na horách

Ta myšlenka - mít něco své, kam bych mohl kdykoliv vyrazit, vychutnat si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ta myšlenka - mít něco své, kam bych mohl kdykoliv vyrazit, vychutnat si... | foto: Beerty Guru

Ke své práci potřebuje počítač a internet. Jednoho dne se Martin Kotys alias Beerty Guru i s přítelkyní odstěhoval do obytného vozu. Proč to udělal? A co mu to přineslo?

Znáš to, pracovní týden se chýlí ke konci a ty se nemůžeš dočkat, kdy vypadneš z rušného města. Kam? No přece na chatu! Čeká tě sekání zahrady, okopávání brambor, přibíjení odpadávajících okenic nebo v tom lepším případě mejdan s kamarády.

Ta myšlenka - mít něco své, kam bych mohl kdykoliv vyrazit, vychutnat si přírodu a odreagovat se - se mi vždy líbila. Kácení dřeva a další s tím spojené nezbytné činnosti mě však až v takové míře nelákaly. A tak jsem se zaměřil na něco, co sousedé z Německa, Holandska či Švýcarska vymysleli už dávno: chatu na kolečkách, přesněji obytné auto.

Obytné auto má proti běžné chatě několik podstatných výhod:

  • okolní scenérii a výhled z oken si volíš sám podle nálady, chuti nebo počasí
  • můžeš se zúčastnit každé pařby na chalupě, kterou tvoji kámoši organizují a nemusíš se bát, že ti ve čtyři ráno někdo vyfoukne postel na spaní
  • dovolenou začínáš už ve chvíli, kdy před činžovním domem nasedneš do sbaleného karavanu a nastartuješ. Každý, kdo to někdy zkusil, ví, o čem mluvím. Žádný shon, žádný stres z dopravní situace na cestách. Pouze relax, pohoda a volnost. Nemáš žádné místo určení, ani přesný čas, kdy tam musíš být.

Ložnici, kuchyň a obývák už mám, je čas přistavět pracovnu

Svoboda, kterou cestování s karavanem či obytným autem poskytuje, je až neuvěřitelně návyková. A tak jsem si velmi rychle spočítal, co potřebuji na přesun kanceláře do karavanu. Jsou to dvě věci: počítač a internet. S přítelkyní jsme se sbalili a ze dne na den se z nás stali praví digitální nomádi. Věnujeme se WordPressovým tématům, které se prodávají celosvětově. Cestování je pro nás velkým zdrojem inspirace a rozhledu.

S přítelkyní jsme se sbalili a ze dne na den se z nás stali praví digitální...
Stejně jako v dobré, zděné chatě, ani v karavanu není problém bydlet v zimě....

Když je práce zároveň tvé hobby, hodiny se nepočítají

Mnoho digitálních nomádů se vyznačuje tím, že pracuje samostatně. Avšak každá naše WordPress šablona je výsledkem týmové práce designérů, developerů a marketérů. Úkolem CEO, tedy mým úkolem, je (mimo jiné) celý tento proces koordinovat. Komunikace je základ, a tak máme stanovené pravidelné porady prostřednictvím video konferencí, kterých se všichni účastníme. Kromě tohoto času nemám fixní pracovní dobu, a dokonce nemám spočítané, kolik hodin týdně pracuji. Připojení k internetu není problém, protože se po zásahu Evropské unie za mobilní data nic konzumovaná v cizině nic navíc neplatí. Elektrickou energii nám dodává solární panel na střeše vozu, takže nemusíme být ani ubytováni v kempu, abychom mohli plnohodnotně fungovat a pracovat.

V létě jezdíme za vlnami, v zimě za prašanem

Všechno to začalo před dvěma lety v létě. Vždycky jsem se chtěl naučit surfovat. Vyrazili jsme na letní dovolenou, která místo klasických dvou týdnů trvala tři měsíce. Koupil jsem si surf a na italském pobřeží jsem se začal učit první surfařské triky. Nejdéle jsme „zakotvili“ na Sardinii. Pravé léto jsme si vychutnávali do pozdního podzimu. Domů jsme se vrátili prakticky pouze na Vánoce a chvíli po Novém roce jsme vyrazili znovu na cestu. Tentokrát do hor, za sněhem. Dá se říci, že jsme přeskočili sychravý podzim a z pláže jsme se vyvezli rovnou na kopec: lyžovat.

V karavanu není zima problém

Stejně jako v dobré, zděné chatě, ani v karavanu není problém bydlet v zimě. Stačí si zapnout přídavné topení a správně nastavit termostat. Vždyť si jen představ ten pohled na zasněžené alpské štíty hned, když ráno otevřeš oči ... No prostě nádhera. Samozřejmě takový výhled, hodný nejluxusnějších alpských hotelových resortů, se ti naskytne pouze v případě, že ti přes noc karavan nezapadl sněhem. 

Kam pojedeme? Počkej, podívám na předpověď počasí!

Křížem krážem po Alpách jsme jezdili 2 měsíce. Procestovali jsme Rakousko, Itálii i Francie. Z celé této cesty nejraději vzpomínám na náš výlet do lyžařského střediska Monterosa v Itálii. Destinaci jsme si, jako obvykle, vybrali podle toho, kde mělo nejvíce sněžit. Cestou tam to nevypadalo na žádné drama. Uprostřed února jsme se vezli po suché silnici, kolem níž rostla zelená tráva. Zaparkovali jsme pod kopcem a šli spát. Ráno jsme se vzbudili a zjistili, že jsme zapadaní sněhem. Přes noc ho napadlo 1,5 metru a sněžení pokračovalo i po celý den. Celkově napadly přes 2 metry čerstvého prašanu. Natěšení jsme se vydali hned ráno v sedm na první lanovku. I s lyžemi. Na dveřích nás však čekal nepříjemný vzkaz: lyžařské středisko je zavřené. Důvod? Příliš mnoho sněhu.

Trochu jsme se porozhlédli a zjistili, že tam nejsme jediní „pacienti,“ co nemohou v takové vánici spát a dobývají se do lanovky. Kromě nás tam totiž byl i slavný freeskier Sean Pettit, spolu s bratrem Callum, otcem a kamerovým štábem. Do Monterosa přišli natáčet další díl seriálu Keep your tips up. Prohodili jsme pár vět a zanedlouho se přece jen otevřela část lyžařského střediska. Rozloučili jsme se se Seanem a utíkali do lanovky.

Další historky z karavanu můžete sledovat na Beerty Guru YouTube kanálu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!