Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Nejbrutálnější ‚obytňák‘ byl v Česku. Nizozemci prodali dům a putují po Evropě

Rodina de Vogel na cestě kolem světa, momentálně na okraji Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina de Vogel na cestě kolem světa, momentálně na okraji Prahy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Prodali dům. Rozloučili se v práci a 19. srpna vyrazili z nizozemského města Amersfoort poznávat svět a učit se. Čtyřčlenné rodině De Vogelových bude na cestě domovem upravené armádní nákladní vozidlo MAN KAT A1 z roku 1989. Skrz Německo přijeli do Česka, kde strávili tři dny. V pátek míří do Bratislavy a dál na jihovýchod Evropy.

automobil The MAN KAT I A 1
Jídelní část obytného vozu.

Vogel znamená v nizozemštině pták, i proto pojmenovala rodina svoji cestu jako výpravu „čtyř ptáků“. Jejich osudy i bližší informace se dočtete na stránkách 4birdsoverland.com.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

„Nikam nespěcháme, jedeme pomalu. Vyhýbáme se dálnicím. Na cestě se vzděláváme, poznáváme lidi, kraj a hrajeme šachy,“ usmívá se dvaačtyřicetiletý dobrodruh Pim de Vogel, otec desetiletého Viktora, osmiletého Florise a manžel Annemieke de Vogelové.

Rodina vypadá spokojeně a disciplinovaně. Na otázku, zdali jim v pojízdném obydlí vlastně něco nechybí, odpovídá Annemieke pohotově: „Velká koupelna!“

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

„Mnoho lidí má tisíce důvodů, proč nikam nevyrazit, i když by třeba rádi. My jsme se rozhodli, učinili potřebné kroky a zkrátka jsme vyrazili,“ popisují manželé De Vogelovi průběh odvážného rozhodnutí.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Lidovky.cz: Kam máte namířeno?
Zimu chceme strávit v Řecku. Takže přes Slovensko, Maďarsko, dál na Balkán až do Řecka. Na jihovýchodě Evropy jsme nikdy nebyli, proto míříme právě tam. Parkujeme v kempech.

Lidovky.cz: Jak dlouho plánujete cestovat?
Kdo ví? Moc to neplánujeme, ale víme, že přijde moment, kdy si řekneme, že už je na čase jet zpět. Ta chvíle přijde v řádech měsíců, nebo jednoho roku, možná i později.

Lidovky.cz: Vyděláváte si na život i během cesty?
Ne, teď se věnujeme pouze sobě, dětem a cestování. Peníze na cestu máme našetřené, navíc jsme prodali dům v Holandsku.

Lidovky.cz: Kolik peněz stálo vaše obytné vozidlo?
To není podstatné, opravdu ne. Řekněme v řádu milionu.

Lidovky.cz: Co když se vám auto po cestě porouchá?
Něco jsem schopen opravit sám. Je to starý stroj, věřím, že po cestě nebude problém s případnými opravami v servisech, s poruchami počítáme. Ale doufám, že nám vůz vydrží co nejdéle. Podle mého je lepší vyrazit se starou rachotinou, než v počítači ovládaném supermoderním autě. Opravit staré stroje je snadnější.

Lidovky.cz: Říkáte, že na cestě plánujete být i celý rok. Jakým způsobem zajistíte vzdělávání obou synů?
To je i smysl naší cesty, vzděláváme se neustále. Jednak už nějaký čas praktikujeme domácí výuku, učebnice a vše potřebné vezeme s sebou, ale hlavně se vzděláváme prakticky, o to jde a náramně nás to baví. Učíme syny denně nizozemštinu, angličtinu, matematiku, historii, předměty jako ve škole. Chceme jim ukázat kus světa. S manželkou si myslíme, že vzdělávat se prakticky je opravdu důležité a přínosné. Kluci jsou v ideálním věku na tuto výpravu. Samozřejmě se museli vzdát kroužků.

Lidovky.cz: Vaše vozidlo je nepřehlédnutelné. Jaké jsou reakce okolí, třeba na benzínce?
Lidé na nás po cestě mávají, usmívají se, chtějí se fotit nebo prohodit pár slov. Upřímně, takový zájem jsme nečekali. Jsme skutečně překvapení. Samozřejmě nás to těší, ale o nějaký velký zájem skutečně nestojíme. Máme své cíle.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.