Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Nejbrutálnější ‚obytňák‘ byl v Česku. Nizozemci prodali dům a putují po Evropě

Rodina de Vogel na cestě kolem světa, momentálně na okraji Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina de Vogel na cestě kolem světa, momentálně na okraji Prahy. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Prodali dům. Rozloučili se v práci a 19. srpna vyrazili z nizozemského města Amersfoort poznávat svět a učit se. Čtyřčlenné rodině De Vogelových bude na cestě domovem upravené armádní nákladní vozidlo MAN KAT A1 z roku 1989. Skrz Německo přijeli do Česka, kde strávili tři dny. V pátek míří do Bratislavy a dál na jihovýchod Evropy.

automobil The MAN KAT I A 1
Jídelní část obytného vozu.

Vogel znamená v nizozemštině pták, i proto pojmenovala rodina svoji cestu jako výpravu „čtyř ptáků“. Jejich osudy i bližší informace se dočtete na stránkách 4birdsoverland.com.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

„Nikam nespěcháme, jedeme pomalu. Vyhýbáme se dálnicím. Na cestě se vzděláváme, poznáváme lidi, kraj a hrajeme šachy,“ usmívá se dvaačtyřicetiletý dobrodruh Pim de Vogel, otec desetiletého Viktora, osmiletého Florise a manžel Annemieke de Vogelové.

Rodina vypadá spokojeně a disciplinovaně. Na otázku, zdali jim v pojízdném obydlí vlastně něco nechybí, odpovídá Annemieke pohotově: „Velká koupelna!“

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

„Mnoho lidí má tisíce důvodů, proč nikam nevyrazit, i když by třeba rádi. My jsme se rozhodli, učinili potřebné kroky a zkrátka jsme vyrazili,“ popisují manželé De Vogelovi průběh odvážného rozhodnutí.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Lidovky.cz: Kam máte namířeno?
Zimu chceme strávit v Řecku. Takže přes Slovensko, Maďarsko, dál na Balkán až do Řecka. Na jihovýchodě Evropy jsme nikdy nebyli, proto míříme právě tam. Parkujeme v kempech.

Lidovky.cz: Jak dlouho plánujete cestovat?
Kdo ví? Moc to neplánujeme, ale víme, že přijde moment, kdy si řekneme, že už je na čase jet zpět. Ta chvíle přijde v řádech měsíců, nebo jednoho roku, možná i později.

Lidovky.cz: Vyděláváte si na život i během cesty?
Ne, teď se věnujeme pouze sobě, dětem a cestování. Peníze na cestu máme našetřené, navíc jsme prodali dům v Holandsku.

Lidovky.cz: Kolik peněz stálo vaše obytné vozidlo?
To není podstatné, opravdu ne. Řekněme v řádu milionu.

Lidovky.cz: Co když se vám auto po cestě porouchá?
Něco jsem schopen opravit sám. Je to starý stroj, věřím, že po cestě nebude problém s případnými opravami v servisech, s poruchami počítáme. Ale doufám, že nám vůz vydrží co nejdéle. Podle mého je lepší vyrazit se starou rachotinou, než v počítači ovládaném supermoderním autě. Opravit staré stroje je snadnější.

Lidovky.cz: Říkáte, že na cestě plánujete být i celý rok. Jakým způsobem zajistíte vzdělávání obou synů?
To je i smysl naší cesty, vzděláváme se neustále. Jednak už nějaký čas praktikujeme domácí výuku, učebnice a vše potřebné vezeme s sebou, ale hlavně se vzděláváme prakticky, o to jde a náramně nás to baví. Učíme syny denně nizozemštinu, angličtinu, matematiku, historii, předměty jako ve škole. Chceme jim ukázat kus světa. S manželkou si myslíme, že vzdělávat se prakticky je opravdu důležité a přínosné. Kluci jsou v ideálním věku na tuto výpravu. Samozřejmě se museli vzdát kroužků.

Lidovky.cz: Vaše vozidlo je nepřehlédnutelné. Jaké jsou reakce okolí, třeba na benzínce?
Lidé na nás po cestě mávají, usmívají se, chtějí se fotit nebo prohodit pár slov. Upřímně, takový zájem jsme nečekali. Jsme skutečně překvapení. Samozřejmě nás to těší, ale o nějaký velký zájem skutečně nestojíme. Máme své cíle.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...