2. května 2017 6:31 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Starou dodávkou do Patagonie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Konečná v Ekvádoru. Silnice odjela do údolí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konečná v Ekvádoru. Silnice odjela do údolí. | foto: Get out of town

Marek chtěl jet starým kombíkem do Mongolska. Pak přišla Zuzka a vysvětlila mu, že je to nesmysl. A tak spolu jeli dodávkou do Patagonie. Na začátku byl nápad. Mám staré auto, ve kterém se dá spát, a práci, co mě nebaví. Dám výpověď a někam pojedu. Kam se dá nejdál dojet? Do Mongolska. Až dojedu do Mongolska, auto tam nechám a uvidím, co dál.

Jedno z lepších Mexických koupališť. (Hierve el Agua, Mexiko)
V USA je krásně. Je tam totiž málo lidí. (The Wave, Colorado, USA).

Pak přišla Zuzka. Zuzka má smysl pro humor, ale tenhle vtip se jí moc nelíbil. Trochu jsme smlouvali a já musel uznat, že do kombíku se ve dvou sice vejdeme, ale už se tam nevejdou všechny ty paštiky, co musíme s sebou vzít. Volba padla na dodávku. Pak nám novinové titulky vymluvily cestu přes Pákistán do Jihovýchodní Asie a už bylo pozdě jet přes Rusko, takže jsme otočili o 180 stupňů a vydali se přes louži do Ameriky.

S dodávkou byla trochu potíž. Měl jsem zcela jasnou představu, jakou chci. Myslím, že takovou doteď nevyrobili. Našli jsme nakonec něco, co se mé představě aspoň blížilo. Jezdila 10 let v Belgii pro místní plynaře, vešla se do kontejneru, měla 4x4 a reflexní polepy, které zaboha nešly sundat. Vyvětrali jsme smrádek, za pomoci kamarádů vyrobili postel a vyrazili s autem zpátky do Belgie naložit ho na loď do New Yorku.

Hledáme nomády nového věku!

Máte podobné zážitky, cestujete podobně zajímavým vozem a máte pěkné fotky?

Napište nám na internet@lidovky.cz. Do předmětu napište Nomádi.

Na cestě jsme nakonec strávili něco přes rok. S výjimkou pár nocí jsme spali v autě. V kempu, na plážích, pouštích, v lesích, u jezer, ale i benzínových stanic nebo skládek odpadu. Zažili jsme vedra v Mexiku, nadmořskou výšku přes 5 000 metrů v Bolívii i sníh v Patagonii. Dojeli jsme z New Yorku až do Ushuaii, o které se tvrdí, že je nejjižnější město planety. Kousek za městem je také nejjižnější lyžařské středisko planety, kde sezona vrcholí v srpnu. Co čert nechtěl, dojeli jsme tam v srpnu (na plánování moc nejsme, přiznávám). Lyžování ale stálo za to. A vy vyražte taky. Ať už na kole do Japonska, fichtlem do Afriky, trabantem do Austrálie nebo koloběžkou na Šumavu. Život je jen jeden.

Obrázky z cest najdete ve fotogalerii nebo na našem Facebooku.

Lidovky.cz
  • 1Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.