Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Norský Røvær – hrstka kaménků v moři se stovkou obyvatel a jediným autem

Stovka obyvatel a jedno auto. To je norský Røvær, hrstka kaménků v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovka obyvatel a jedno auto. To je norský Røvær, hrstka kaménků v... | foto: Dino Stoilov

Hrstka kaménků v Norském moři. I tak lze popsat Røvær, idylické souostroví o rozloze 1,47 km2, který se nachází západně od norského přístavního města Haugesund. V této maličké ostrovní komunitě žije pouhá stovka stálých obyvatel - a na všechny připadá jedno jediné auto.

Loď na ostrov vyplouvá z Haugesundu a po zhruba pětadvacetiminutové zběsilé plavbě na otevřeném moři se proplete mezi malými ostrůvky, až zakotví v úzkém kanálu. Vysadí vás mezi dvěma ostrovy: větším Røværem a menším Urdem, které přes průliv propojuje vysoký most.

Hned u přístaviště můžete nakoupit v pitoreskním obchůdku s potravinami. Nedaleko pod mostem z mola vyrůstá impozantní, červeně natřená a přes sto let stará budova Røvær Sjøhusu, který druhdy sloužil jako obytná budova, centrum obchodu i místo k solení sleďů. Dnes tu norské děti tráví školu v přírodě.

Kdysi tu solili sledě. Dnes tu školáci kuchají ryby a vnitřnostmi krmí racky.

Kdysi tu solili sledě. Dnes tu školáci kuchají ryby a vnitřnostmi krmí racky.

Nejvyšší bod ostrova, Bråvarden, se vypíná do výšky celých 46 metrů nad mořem (němečtí okupanti na vrcholku během války dokonce zbudovali malý bunkr), přesto nabízí výhled do širokého okolí: za jasných dnů vám zrak zabloudí od ledovce Folgefonna až po ostrovy Feøy, Karmøy a Utsira.

Na jihu Røværu archeologové odhalili pozůstatky osídlení z mladší doby železné až po slavnou vikinskou éru. Severozápadně od Røværu leží vlnami bičovaný ostrůvek Røværholmen s majákem z roku 1892.


Pohlednice z cest na větší mapě

Jméno znalo celé Norsko

Navzdory jeho nepatrné rozloze znalo Røvær kdysi celé Norsko. 13. října 1899 se třicítka ostrovanů vracela z pohřbu na Udlandském hřbitově (nyní obec Haugesund) - na maličkém Røværu totiž tehdy žádný hřbitov nebyl, a proto museli jeho obyvatelé své blízké pohřbívat na pevnině.

Ačkoli během dne velmi zesílil vítr a od západu se blížila velká bouře, všichni až na jednoho nastoupili na palubu plachetnice a vydali se zpět k domovu. To se jim stalo osudným: další den se u pobřeží ostrova Karmøy objevily plovoucí trosky lodě.

Bråvarden, nejvyšší vrchol ostrova, má výšku 46 m. n. m.
Výhled z vrchu Bråvarden.

Tragédie připravila o život 23 mužů, 4 ženy a 3 děti. Prakticky každá rodina na Røværu tak ztratila jednoho nebo více příbuzných - a celkově pozbyl ostrov téměř třetinu obyvatel. Pozůstalí byli po úmrtí svých blízkých v mimořádně složité situaci. Naštěstí se celé Norsko zmobilizovalo, aby jim pomohlo, a přispělo do vzniklého fondu na podporu vdov a dětí.

Těla všech obětí spočinula ve společném hrobě na Udlandském hřbitově. Nicméně právě kvůli nehodě dostal Røvær o dva roky později vlastní hřbitov (na přilehlém ostrůvku Hillerøy).

POHLEDNICE Z CEST

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...