Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
26. března 2008 15:11 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nová a špičková Rokytnice nad Jizerou

Lyžař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžař - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

V seriálu o zimní dovolené přinášíme praktické informace o vybraných českých a zahraničních střediscích. Tentokrát jsme se vypravili do západního koutu Krkonoš.

Jako jedno z nejvýznačnějších českých lyžařských center jsme Rokytnici vybrali až v březnu mimo jiné též proto, že je tady i v této době mnoho sněhu, zatímco v mnohých jiných centrech sezona již skončila nebo spěje do závěrečného finále. I když především v nížinách je již opravdové jaro, tady jsou takové sněhové podmínky, které ještě letos nenastaly.

Když jsme v sobotu ráno poprvé vyjeli na Lysou horu, zasněžené stromy i okolní budovy působily spíše dojmem krutého prosince než „papírového“ jara. Nový prašan zlepšil pocit z jízdy - lyžuje se podstatně lépe, a především měkčeji než na technickém sněhu. Byla by škoda toho ještě nevyužít.

Rokytnice nejenže odedávna patří mezi špičku českých lyžařských středisek, ale patří také k těm, která v poslední době prodělala nejvíce změn. Některé byly zásadní. Výrazně se modernizovalo, postavily se i nové klíčové stavby, které budou po další desetiletí dominantou této lokality.

Ceny
PERMANENTKY VE VEDLEJŠÍ SEZONĚ                        
dospělí / děti 2-12 let (do 140 cm)
* 3 hodiny         320 / 260 Kč       
* 11.00-16.00   430 Kč / 340 Kč       
* 1 den          510 Kč/ 410 Kč       
* 2 dny         970 Kč / 780 Kč       
* 5 dní       2240 Kč / 1800 Kč       

PŮJČOVNA (SET LYŽE, BOTY, HŮLKY)               
* 1 den                290 Kč         

LYŽAŘSKÁ ŠKOLA                        
(1 DEN - 4 ŠKOLNÍ HOD. VÝUKY)         
Skupinová výuka                       
* 1 den         550 Kč / dospělý      
Privátní výuka                        
* 1 den        1300 Kč / dospělý      
Dětská školička                       
* 230 Kč / hod.                       

UBYTOVÁNÍ                             
* penzion od 250 Kč / osoba / noc     
* hotel   od 400 Kč / osoba / noc     
Dvoupatrové jezdící schody pro lyžaře
Ten, kdo tu byl naposledy před pár lety a ze sjezdovky dojížděl doprostřed místní silnice, musí být dnes s kvalitou a úrovní nápaditého řešení zcela spokojen. Nová přibližovací sedačková lanovka Horní Domky s novým vstupním centrem s krytým tunelem a zastřešenými garážovými vstupy pro techniku působí nezvykle a velmi prakticky. Komplex slouží jako informační centrum, najdete tu i půjčovnu, servis lyží, restauraci a obchod se sportovním zbožím i další drobnosti, které vytvářejí to správné zázemí. Jestliže každé středisko je něčím jedinečné, v Rokytnici jsou to dvoupatrové jezdící schody pro lyžaře. Dvě podlaží, které od sebe dělí parkoviště od nástupu na lanovku, asi nešlo vyřešit lépe. Systém „obchoďák“ je na naše poměry odvážný a komfortní. Architektům také umožnil perfektně využít prostor, který byl k dispozici.

Přibližovací sedačková lanovka dopraví lyžaře do centra samotného skiareálu. K sedačkové lanovce na Lysou horu (1344mn. m.) se dostanete, když sjedete o kousek níže.
 Skiareál Rokytnice je velmi příjemný, prostorný, se širokými tratěmi - většinou to jsou celé stráně. Při lyžování se skýtá výhled do kraje a obdivovat můžete i tradiční horské domky a chaty, kterých je tu poměrně dost. Působí výrazným dojmem volného a zabydleného prostoru a celé údolí krásně zútulňují.

Levné ubytování
V chalupách i v chaloupkách se můžete i ubytovat, protože většinou slouží jako penziony. Cena za ubytování začíná již na 250 Kč za dospělou osobu a noc. Ve skiareálu Horní domky, to je ten pod Lysou horou, jezdí celkem šest vleků a dvě čtyřsedačkové lanovky. Deset sjezdových tratí vyhoví požadavkům všech lyžařů - najdete tu různé stupně obtížnosti.

Velmi pěkná je například červená FIS sjezdovka z Lysé hory, dlouhá 2600 metrů, nebo červený „Slalomák“ vedle „Zalomeného vleku“. Samozřejmě je zde i velký výběr lehkých modrých tratí i cvičných luk pro začátečníky.

V areálu funguje dostatek restaurací i dalších možností občerstvení za slušné ceny. Například v restauraci u lanovky na Lysou horu stojí kompletní polední menu devadesát korun.
Permanentky platí pro všechny rokytnické areály, tedy i pro vedlejší Studenov, do kterého se ale musíte přepravit skibusem nebo autem.

Parkování v Rokytnici zajišťují čtyři velká parkoviště, která jsou zdarma, ale z těch vzdálenějších je opět lepší jet skibusem. Ideální je samozřejmě parkovat na parkovišti přímo u nástupní stanice lanovky.

Pokud si zakoupíte vícedenní permanentku, ta platí v celém skiregionu, který zahrnuje Harrachov, Paseky, Rejdice a Příchovice.

Více informací najdete na serveru iTEST (www.itest.cz)

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...