Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nová Akropolis: 4000 unikátů

Navštivte Akropolis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navštivte Akropolis. | foto: Shutterstock

Největší turistickou událostí letošního roku v Řecku je nové muzeum Akropolis. Jeho brány se otevřou veřejnosti tuto neděli za symbolické vstupné jedno euro. Zvláštní cena ale platí jen do konce roku.

Vzhledem k očekávanému návalu návštěvníků v prvních dnech po zahájení provozu se muzejní správa rozhodla zavést e-ticketing - rezervaci vstupenek po internetu (www.newacropolismuseum.gr). Proto každý, kdo plánuje návštěvu Athén a jedinečného muzea do konce června, by si měl co nejdříve udělat rezervaci. V průběhu letních měsíců se vstupenky budou moci nakupovat přímo na místě.

Dokončení muzea je vyvrcholením restauračních prací na celém historickém komplexu Akropolis, který se nachází 300 metrů od Akropole. Tvůrcem projektu je švýcarský architekt Bernard Tschumi a řecký stavitel Michalis Fotiadis.

Nové muzeum na prastaré Akropoli. Moderní architektura decentně doplňuje antickou památku.

Objekt je postaven ze speciálně upraveného skla, nerezové oceli a betonu, takže odolá i silnému zemětřesení. Samonosná dvouvrstvá skleněná střecha chrání interiér a expozici proti tepelnému záření a efektu skleníku. Sněhově bílý pentelský mramor mění barvu v závislosti na světle. Proto tvůrci kladli velký důraz na jeho nasvícení denním světlem.

Součástí muzea je kavárna, obchod, auditorium, výstavní síň, promítací a multimediální sály, restaurace a vyhlídková terasa. Velká vrchní hala má stejné rozměry a orientaci jako Parthenón, proto si každý návštěvník může udělat přesnou představu o tom, kde bylo původní umístění exponátů. Skrz skleněnou podlahu ve vchodu jsou vidět zbytky osídlení města z raně křesťanské doby.

Co je dobré vědět

Cestovat můžete pouze s občanským průkazem. Mladí lidé a úředníci hovoří anglicky, v turisticky exponovaných oblastech se domluvíte německy, někde se s vámi domluví i česky.

Důležité kontakty
Velvyslanectví ČR v Athénách
Presvia tis Tsehikis Dimokratias G. Seferis 6, Palaio Psichiko, 154 52 Athens, tel.: 0030/210/ 6713755, 6719701, e-mail: athens@embassy.mzv.cz

Konzulát ČR v Soluni
Proxenio tis Tsehikis Dimokratias Ploutarchou 8, 546 23 Thessaloniki Tel.: 0030/2310/267041

Důležitá telefonní čísla
mezinárodní předvolba: 0030
Policie - Astinomia: 100
Turistická policie: 171
Pomoc pro motoristy - ELPA: 104
Lékařská pohotovost - Protes voithies: 166

Pracovní doba
Většina obchodů v turistických oblastech má otevřeno od pondělí do neděle od 8.00 do 22.00. Banky a další veřejné služby mají otevřeno od pondělí do pátku od 8.30 do 15.00 hodin. Muzea mají zavřeno v pondělí. V normálních obchodech mívají zavřeno odpoledne obden.

Orientační ceny
Ceny v obchodech
1,5 l balené vody - 0,60 eura
1 kg místního chleba - 1,2 eura
1 l mléka - 1,5 eura
bílý jogurt - 1,2 eura
0,7 l středně kvalitního vína -4 eura
O,5 l Retsina - 2 eura
1 kg ovoce - 2 a více eur
zmrzlina - od 0,80 eura

Ceny v restauraci
gyros - 6 eur gyros
pita - 2 eura
souvlaki - 6 eur
řecká káva - 2 eura
řecký salát - 3,5 eura
0,5 l čepovaného piva - od 2 eur
Cola, Fanta 0,3 l - 1,2 eura
pasta (sladký zákusek) - od 2 eur

Zdravotní péče
S Evropským průkazem zdravotního pojištění máte nárok na nejnutnější bezplatnou péči ve státních nemocnicích a centrech zdravotní péče (ESY nebo IKA). Léky si hradíte v plné výši, plně si hradíte také ošetření u soukromých lékařů a rovněž v zubních ordinacích.

SLOVNÍČEK:
mporo na pliroso - mohl bych zaplatit, den esthanome kala  necítím se dobře,  me ponai to kefalin/stomachi/lemos - bolí mě hlava/žaludek/v krku, chriazome giatro - potřebuji k lékaři, magazi -obchod, farmakio - lékárna, nosokomio - nemocnice, xenodochio - hotel, domatio -pokoj, elefthero - volný, piasmeno -obsazený, exodos - východ, isodos -vstup, isitirio - vstupenka, paralia -pláž, pagoto - zmrzlina

V muzeu najdeme kolem čtyř tisíc exponátů, které dříve zdobily paláce a svatyně starořecké Akropole. Nejatraktivnější jsou exponáty ze zlatého věku Athén a dekorace z Parthenónu. V promítacím sále budou moci návštěvníci sledovat trojrozměrný patnáctiminutový film shrnující historické mezníky tzv. svaté skály Akropolis. Dotýká se zlatého antického věku, katastrof po dobytí Athén Peršany, stavby sochy vítězné Athény, úpadek města v době Byzance, kdy byl Parthenón přebudován na kostel Panny Marie, katastrofy z doby Osmanské říše - ostřelování benátskou válečnou flotilou v roce 1687, kdy jedna z dělových koulí zasáhla sklad munice, který byl umístěn přímo v Parthenónu.

V souvislosti se slavnostním otevřením muzea se očekává, že Řecko znovu požádá Velkou Británii o navrácení historických památek tzv. Elginových mramorů (sochy, reliéfy, kamenné bloky), které v letech 1801 až 1803 odcizil z Akropole tehdejší britský velvyslanec v Osmanské říši lord Elgin. Dodnes nebyly Řecku tyto cenné památky vráceny. Nicméně Řekové očekávají, že Britové podlehnou nátlaku mezinárodní veřejnosti a mramory vrátí na místo, kam původně patřily. V muzeu je pro tyto exponáty vyhrazen speciální prostor.

Muzeum se nachází v oblasti, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí v době konání letní olympiády v Athénách v roce 2004. Od té doby je přilehlá oblast součástí pěší zóny, která zahrnuje Akropolis a historickou čtvrť Plaka. V Athénách bylo zprovozněno nové metro, v jehož některých stanicích jsou nainstalovány historické expozice, kde turisté mohou vidět cenné historické památky. Například ve stanici Syntagma je možné si prohlédnout za skleněnou stěnou jednotlivé vrstvy starověkých osídlení. Ve všech muzeích se platí vstupné, děti a studenti mají vstup zdarma.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...