17. listopadu 2011 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nová atrakce Porúří: horská dráha pro pěší

Horská dráha pro pěší turisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horská dráha pro pěší turisty. |

Průmyslové město Duisburg a celý region Porúří na západě Německa mají novou dominantu v podobě neobvyklé horské dráhy. Zvláštností umělecké instalace Tiger & Turtle (Tygr & Želva) je, že se po ní nejezdí šíleným tempem, ale chodí.

Do smyčky, v níž se předpokládá odstředivý efekt takzvaného "loopingu", tedy jízdy vzhůru nohama, však mají návštěvníci vstup zakázaný.

Skulptura, kterou navrhli Heike Mutterová a Ulrich Genth, sice vypadá jako horská dráha, je jí však jen na první pohled. "Dráha představuje zrychlení a vysokou rychlost tygra, ale návštěvník si ji musí prohlédnout krok za krokem jako želva," vysvětlují tvůrci projektu za téměř dva miliony eur (kolem 50 milionů korun).

Na klikatici může najednou až 40 diváků vychutnávat pohled na Porúří z pahorku Heinricha Hildebranda v parku Angerpark. Na samotné konstrukci dlouhé 200, vysoké 20 metrů a vážící 90 tun však mohou vystoupat jen do 13 metrů. To je možné i po setmění, protože dílo je posázené 880 světly.

Díky osvětlení právě za tmy nejlépe vynikne monumentálnost konstrukce z oceli a zinku, tedy materiálů, které jsou pro hutnický region typické.

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz