27. května 2012 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nová dohoda umožní získat roční vízum do Jižní Koreje

Jihokorejská vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejská vlajka | foto: Shutterstock

PRAHA Od června budou moci lidé od 18 do 30 let z Česka a Jižní Koreje pobývat v druhé zemi až rok a případně tam také pracovat. Umožní to dohoda o pracovní dovolené, která byla podepsána loni v prosinci a platit začne od 1. června. Informovalo o tom ministerstvo zahraničních věcí.

"Primárním cílem dohody je cestování a poznávání druhé země, přičemž případné zaměstnání je pouze vedlejším účelem pobytu," zdůraznili čeští diplomaté. Krátkodobé zaměstnání má především pomoci krýt část nákladů spojených s pobytem.

ČTĚTE TAKÉ:

V současné době mohou Korejci do ČR a Češi do Jižní Koreje cestovat bez víza až na tři měsíce, pokud ovšem není cílem jejich pobytu "výkon výdělečné činnosti". Dohoda, která začne platit v příštím týdnu, má mladým lidem z obou zemí za uvedených podmínek usnadnit získání dlouhodobého víza včetně možnosti na území druhého státu krátkodobě pracovat.

V počáteční fázi byl počet lidí, kteří o vízum na korejském velvyslanectví v Praze a českém v Soulu mohou každoročně požádat, stanoven na 300. Tato kvóta se ovšem může změnit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podobné dohody o pracovní dovolené má Česká republika sjednány s Kanadou a Novým Zélandem.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz