4. října 2011 16:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nová rozhledna v ČR: dvě věže spojené mostem

Nová rozhledna ve Městě Albrechticích: dvě věže spojené mostem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová rozhledna ve Městě Albrechticích: dvě věže spojené mostem | foto: /www.mesto-albrechtice.cz

Turisté se mohou rozhlédnout do daleka z nové rozhledny ve Městě Albrechticích na Bruntálsku. Stojí přímo na hranicích Česka s Polskem a je unikátní v tom, že vznikla ze dvou bývalých telekomunikačních věží, které ve výšce spojila nová lávka.

Obě věže zůstaly zhruba před deseti lety nevyužité, poté co se změnil způsob přenosu dat. Město Albrechtice je získalo za korunu a rozhodlo se je přeměnit na rozhlednu.

Místostarostka Jitka Hanusová uvedla, že tato přeměna stála šest milionů korun a zaplatily ji evropské peníze. Přestavba albrechtických telekomunikačních věží na rozhlednu byla totiž součástí společného česko-polského přeshraničního projektu, do kterého se zapojily ještě polské obce Biala a Glogówek.

Nejkrásnější výlety po České republice

Velké mechové jezírko

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

"Rozhledna je zajímavá i na pohled. Na jednu věž vedou schody do výšky 24 metrů, kde je osmnáctimetrový most, po kterém mohou turisté přejít na druhou věž," řekla Hanusová. Z věží je výhled nejen na Jeseníky. "Je krásně vidět naší kopcovitou stranu i polskou rovinu až do Opolí. Za krásného počasí je prý vidět až na Beskydy," dodala. Rozhlednu provozuje město a lidé se z ní mohou rozhlédnout zadarmo.

Oficiálně byla otevřena dnes, ale první návštěvníci mohli využít krásného počasí a vylézt na ni už o víkendu. Přes zimu bude zřejmě rozhledna zavřená. "To asi ukáže až provoz. Uvidíme podle situace," dodala místostarostka.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...