Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
29. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Máselnice i staré hračky. Chříč láká do muzea každodennosti

Nové muzeum v Chříči ukazuje historické předměty denní potřeby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové muzeum v Chříči ukazuje historické předměty denní potřeby. | foto: ČTK

CHŘÍČ Vybavení kuchyně, ševcovskou a tesařskou dílnu, nástroje na stříhání a zpracování ovčí vlny či potřeby švadleny představuje nové Muzeum každodennosti v Chříči na severním Plzeňsku. V historické sladovně bývalého pivovaru ho připravilo občanské sdružení Propolis.

Několik stovek exponátů pochází z valné většiny z darů od lidí z okolí. Smyslem muzea je ukázat věci, které byly zhruba v 30. letech 20. století stejně nedílnou součástí tehdejšího života lidí, jako jsou dnes elektrické spotřebiče a technika, řekla ČTK Jana Jakubíčková ze sdružení.

"My jsme chtěli ukázat každodenní život našich předků, protože se nám zdá, že v současné době modernizace a techniky se vytrácí taková ta poctivá ruční práce," uvedla. Zatímco dnešní obuv vydrží podle ní sotva pět let, v muzeu jsou vystaveny ševcem ušité boty, která jsou i po více než 90 letech stále ve výborném stavu. Expozice představuje také kolekci starých šicích strojů a galanterních pomůcek včetně několika unikátních kusů oblečení.

"Máme tady třeba noční košili z 30. let, kterou si nevěsta vyšívala desítky hodin na svatební noc, nebo staré svatební šaty z 20. let," vyjmenovala Jakubíčková.

Závidí nám i některá velká muzea

Když začalo sdružení o muzeu uvažovat, roznesli jeho členové do 6000 domácností v okolí letáčky s poptávkou po exponátech. "Ohlas nebyl moc velký, přihlásilo se nám asi 40 lidí, ale ti měli neuvěřitelné věci, které nám závidí i některá velká muzea," řekla Jakubíčková.

Zřizovatelé muzea se chtěli také odlišit od klasických muzejních expozic, takže naprostá většina předmětů je volně přístupná a lidé si je mohou osahat a vyzkoušet. Pro děti je připravena hra založená na poznání jednotlivých předmětů a jejich využití.

Smyslem muzea je ukázat věci, které byly zhruba v 30. letech 20. století stejně nedílnou součástí tehdejšího života lidí.

Návštěvníci v muzeu uvidí také například soubor starých církevních ornátů z chříčského kostela, máselnice, odstředivky a další nástroje a pomůcky na zpracování mléka, praní prádla nebo na zavařování kompotů, staré hračky i kolekci historického ručního nářadí.

Muzeum je ve sladovně bývalého pivovaru, který byl v provozu od roku 1547 do roku 1942. Opravu sladovny a vybudování muzea sdružení financovalo z podpory Místní akční skupiny Světovina, peníze dostalo i od Plzeňského kraje a několika nadací a firem. Sdružení plánuje i další opravy pivovaru.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...