Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Máselnice i staré hračky. Chříč láká do muzea každodennosti

Nové muzeum v Chříči ukazuje historické předměty denní potřeby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové muzeum v Chříči ukazuje historické předměty denní potřeby. | foto: ČTK

CHŘÍČ Vybavení kuchyně, ševcovskou a tesařskou dílnu, nástroje na stříhání a zpracování ovčí vlny či potřeby švadleny představuje nové Muzeum každodennosti v Chříči na severním Plzeňsku. V historické sladovně bývalého pivovaru ho připravilo občanské sdružení Propolis.

Několik stovek exponátů pochází z valné většiny z darů od lidí z okolí. Smyslem muzea je ukázat věci, které byly zhruba v 30. letech 20. století stejně nedílnou součástí tehdejšího života lidí, jako jsou dnes elektrické spotřebiče a technika, řekla ČTK Jana Jakubíčková ze sdružení.

"My jsme chtěli ukázat každodenní život našich předků, protože se nám zdá, že v současné době modernizace a techniky se vytrácí taková ta poctivá ruční práce," uvedla. Zatímco dnešní obuv vydrží podle ní sotva pět let, v muzeu jsou vystaveny ševcem ušité boty, která jsou i po více než 90 letech stále ve výborném stavu. Expozice představuje také kolekci starých šicích strojů a galanterních pomůcek včetně několika unikátních kusů oblečení.

"Máme tady třeba noční košili z 30. let, kterou si nevěsta vyšívala desítky hodin na svatební noc, nebo staré svatební šaty z 20. let," vyjmenovala Jakubíčková.

Závidí nám i některá velká muzea

Když začalo sdružení o muzeu uvažovat, roznesli jeho členové do 6000 domácností v okolí letáčky s poptávkou po exponátech. "Ohlas nebyl moc velký, přihlásilo se nám asi 40 lidí, ale ti měli neuvěřitelné věci, které nám závidí i některá velká muzea," řekla Jakubíčková.

Zřizovatelé muzea se chtěli také odlišit od klasických muzejních expozic, takže naprostá většina předmětů je volně přístupná a lidé si je mohou osahat a vyzkoušet. Pro děti je připravena hra založená na poznání jednotlivých předmětů a jejich využití.

Smyslem muzea je ukázat věci, které byly zhruba v 30. letech 20. století stejně nedílnou součástí tehdejšího života lidí.

Návštěvníci v muzeu uvidí také například soubor starých církevních ornátů z chříčského kostela, máselnice, odstředivky a další nástroje a pomůcky na zpracování mléka, praní prádla nebo na zavařování kompotů, staré hračky i kolekci historického ručního nářadí.

Muzeum je ve sladovně bývalého pivovaru, který byl v provozu od roku 1547 do roku 1942. Opravu sladovny a vybudování muzea sdružení financovalo z podpory Místní akční skupiny Světovina, peníze dostalo i od Plzeňského kraje a několika nadací a firem. Sdružení plánuje i další opravy pivovaru.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...