Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jeseníky: za čarodějnicemi a po stopách Nebela

Dlouhé stráně (Jesenicko) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhé stráně (Jesenicko) | foto: archiv

JESENÍK Turisty mířící do Jeseníků doprovázejí letos po horách tři nová témata. Návštěvníci se mohou prostřednictvím nových publikací vydat poutními stezkami srdcem Jeseníků či po stopách krve pramenících z inkvizičních procesů. Třetí tematický průvodce připomíná lidem postavu Aloise Nebela a seznamuje je s železničními tratěmi ve Slezském Semmeringu.

Průvodce zpracovala a vydala organizace Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu.

"Jeseníky nejsou obyčejné hory a mají své příběhy. Někdy jsou to temné a pohnuté, jindy inspirující a povznášející témata. Platí však, že návštěvníci našich hor o ně mají zájem. Témata, příběhy a emoce spojené s nejvyšším moravským pohořím jsou dobrým lákadlem nejen pro domácí turisty," řekl ředitel sdružení Jan Závěšický.

Poutníci

Na nejvýznamnější duchovní místa severní Moravy mohou návštěvníci nově vyrazit s průvodcem s názvem Poutí k srdci Jeseníků. Nabízí turistům tři poutní stezky v délce 28, 48 a 72 kilometrů. Mezi zastavení se řadí známé cíle jako Vřesová studánka, kostel Panny Marie Pomocné - Maria Hilf či klášter královéhradecké diecéze Hora Matky Boží.

ČTĚTE VÍCE

"Poutní stezky patří k populárním nejen mezi věřícími turisty v Itálii a Polsku. Stále více poutníků hledá nové cesty a duchovní cíle napříč celou Evropou. Také stezky v Jeseníkách se napojují na významná slavná poutní místa Moravy - na Svatý Kopeček, Svatý Hostýn a Velehrad, které dále směřují až do misijních míst Santiaga de Compostely nebo Říma," podotkl Závěšický.

Odvrácenou tvář v historii církve ilustruje průvodce Stopami krve v Jeseníkách. Návštěvníky provází stěžejními místy, která poznamenaly inkviziční procesy a kde se dnes nacházejí připomínky osudů obětí.

Po stopách Nebela

Tematicky produkt navazuje na projekt Čarodějnické cyklotrasy, která vede přes Jeseníky a expozice v Šumperku až do polské Nysy, dodal Závěšický.

Třetí produkt je zaměřen na železniční tratě ve Slezském Semmeringu. Cesta začíná ve známém železničním uzlu Zábřeh na Moravě a pokračuje přes Bílý Potok spojený s postavou Aloise Nebela až do Zlatých Hor. Průvodce je podle autorů určen nejen filmovým fanouškům, ale i těm, co rádi objevují skrytá a zapomenutá místa.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...