30. října 2010 10:43 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nový web spojí země bývalého rakouského mocnářství

Rakousko, Vídeň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakousko, Vídeň. | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Z Brna jste za hodinu ve Vídni a z Vídně to trvá do Bratislavy třicet minut a za půl hodiny jste z Bratislavy v západomaďarském Györu, nebo v nedalekých termálních lázním Mosonmagyarorvár.

Po zmizení hranic si Slováci staví domy v maďarské Rajce, nebo v rakouských vesnicích za Dunajem, z Brna stihnete večerní představení vídeňské opery a nemusíte si na to brát dovolenou, ani o moc dříve utíkat z práce a zajet si z Vídně na nedělní oběd a odpoledne být zpátky se dá bez problémů a stihnete to dokonce i lodí.

Tomuto přirozenému propojování střední Evropy, které už několik let probíhá ve čtyřúhelníku mezi Vídní, Brnem, Bratislavou a Györem se tyto regiony rozhodly dát tento víkend i virtuální podobu.

Restaurace U.F.O. je součáští Nového mostu.

Nový internetový server mycentrope.com, jehož provoz byl ve čtvrtek dopoledne zahájen ve vídeňském Bratislavském přístavišti, si dává za cíl informovat o kulturním a sportovním dění nejen ve všech čtyřech regionech, ale ve všech čtyřech zemích. Takže obsahuje nabídky kulturních a turistických akcí i z Prahy nebo Budapešti.

"My Vídeňané jsme stále ještě v sobě zcela nezrušili hranice, které mezi našimi státy před několika lety zmizely," odeznělo trochu sebekriticky z úst jednoho z rakouských účastníků slavnostní recepce.

Zástupce Brna zase poznamenal, že server symbolicky začíná svoji činnost 28. října v den, kdy se rozpadla "ve zlém" Rakousko-uherská monarchie, jejíž podobu logo serveru tak trochu připomíná.

Györ

A aby připomněl dobu před sto lety, přidal příklad ze života prvního československého prezidenta T.G. Masaryka, který když ho vyloučili z gymnázia v Brně přešel studovat do gymnázia ve Vídni.

Server si nedává za cíl sloužit jako tahák pro zahraniční turisty, ale především pro Čechy, Maďary, Slováky a Rakušany a proto má jen tyto čtyři jazykové verze a nikoli anglickou.

Vedle aktuálního programu chce přinášet i nabídky různých výhodných slev, jak v hotelích, tak v restauracích, nebo při výstavách, ale i další zábavné a praktické věci, jako například originální recepty na národní speciality, nebo předpovědi počasí, teplotu vody v jezerech a podobně.

Advantage Consulting, s.r.o.
BEZPEČNOSTNÍ TECHNIK (38-48.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 38 000 - 48 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz