3. října 2014 6:33 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nový Zéland. Osm nejlepších procházek k ledovcům

Přebrodění ledovcové řeky u paty ledovce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přebrodění ledovcové řeky u paty ledovce | foto: CK true Travel

Dlouhé pláže Tasmanova moře, deštný prales i třítisícové hory. Ledovcová krajina na Novém Zélandu vyrazí dech jak svátečním turistům v sandálkách, tak i ostříleným vlkům v pohorkách.

Prší, prší, jen se leje…

Prší. Často a hodně tady prší. V číslech mluvíme o dešťových srážkách kolem 6 – 15 m za rok (jen pro srovnání v roce 2013 byly v České republice naměřeny průměrné dešťové srážky 0,727 m). Pak ale vysvitne slunce a oblast známá především jako Glacier Country se promění v jednu z nejkrásnějších oblastí Nového Zélandu – dlouhé pláže Tasmanova moře v těsném sousedství s původním deštným pralesem a třítisícovými horami, jež jsou celoročně pokryty ledovcem.

-

A je to právě déšť, který je základní esencí tohoto unikátního místa. Déšť živí nejen deštný prales, ale i samotný ledovec. V horách se déšť mění na sníh a v névé (relativně rovná plocha, kde se akumuluje sníh a tvoří ledovec) může ročně přes rok napadnout až 30 metrů sněhu! Tíhou vlastní váhy se sníh časem přemění na led, a když už v névé není více místa pro tvořící se ledovec, tak začne pomalu stékat údolím do nížiny.

„Kde je ten ledovec“?

V životě každého ledovce je normální růst a následně tát. Vše se odvíjí od množství napadaného sněhu. U nejdostupnějších novozélandských ledovců Franz Josef Glacier a Fox Glacier tento jev můžeme lehce pozorovat, protože již po 5 a 7 letech se u paty ledovce projeví, kolik sněhu napadlo nahoře v névé. Posledních dvacet let bohužel sněhu moc nebylo, a tak je dnes nejeden turista při procházce k těmto nejznámějším ledovcům nemile překvapen, když zjistí, že patu ledovce již téměř nevidí. Bohužel většina internetových, ale i knižních průvodců popisuje stav kolem roku 2005.

TOP 8 procházek

Období mezi rokem 2001 a 2005 je prozatím poslední období, kdy ledovec rostl. Ledovec sestoupil dolů do nížiny a užít si jej mohli doslova všichni. Dnes je situace diametrálně odlišná – ledovec neustále ustupuje a získat ty nej snímky a užít si vycházky s jedinečnými výhledy již není samozřejmostí. Zde je výběr osmi nejlepších procházek jak si ledovec stále užít a to jak pro cestovatele v sandálkách, ale i pro ty v pohorkách.

Ledovec, který prostě musíte vidět

1. Sentinel Rock Walk – 900 m – začátečníci, značená cesta
Jeden z nejhezčích výhledů na celé údolí spolu s ledovcem Franz Josef nabízí krátká 10-ti minutová procházka. Cesta začíná na parkovišti Franz Josef Glacier a vede po značené stezce, posledních 5 minut je do lehce stoupajícího kopce. Nahoře je vám odměnou vyhlídka spolu s informačními tabulemi nejen o pohybu ledovce za posledních 100 let.

2. a 3. Fox Glacier Valley Walk – 2,6 km; Franz Josef Glacier Valley Walk – 5,4 km – začátečníci, značená cesta
Příjemnou procházkou je výlet v údolí obou ledovců. Waiho údolí, jež vede k patě ledovce Franz Josef, nabízí větší zážitek samotnou procházkou v deštném pralese, ale z bezpečnostních důvodů není momentálně přístup až k samotné patě ledovce (zatím:). Naopak údolí k ledovci Fox je o něco málo zajímavější, ale zato vás cesta dovede až k výhledu na celou spodní část ledovce.

Cesta po ledovci

Cesta po ledovci

Všichni, kteří cestují bez auta, mohou oba výlety absolvovat přímo z města, kdy sice musíte první půlhodinku jít po asfaltové silnici, ale brzy se napojí na stezku pro chodce. Cestovatelé s autem mohou využít hlavní parkoviště obou ledovců. V případě Franz Josef Glacier si lze cestu chůzí prodloužit deštným pralesem a zaparkovat na malém parkovišti po pravé straně cestou k hlavnímu parkovišti.

4. Chalet Lookout Track – 3,6 km – mírně pokročilí, značená cesta
Méně turisticky navštěvovanou vycházkou, jež nabízí jeden z nejlepších výhledů na Fox Galcier je Chalet Lookout Track. Ideální volba na dopolední či odpolední procházku, zabere vám kolem dvou hodin. Za pěkného počasí se jedná o mírně náročnou cestu do lehkého stoupání, jež vyžaduje překročení několika potůčků a pohyb na nestabilních kamenech. Během či po velkém dešti se však tomuto výletu vyhněte – malé potůčky se přemění v děsivé řeky, které by se nikdo neměl snažit přebrodit! Parkoviště naleznete za prvním mostem při výjezdu z městečka Fox (směr Haast), kdy odbočíte vlevo a jedete pralesem až na konec.

Výšlap s Výhledem na Franz Josef Glacier

Výšlap s Výhledem na Franz Josef Glacier

5. a 6. Alex Knob – 17,2 km; Mount Fox Route – 7,4 km – pokročilí, značená cesta
O co je cesta na Alex Knob delší, o to je cesta na Mount Fox náročnější. Nakonec vám každá z nich zabere celý den, průměrně okolo 8 hodin. Vrchol vás obmění výhledem nejen na ledovec, ale i hřeben Jižních Alp. Začátek trasy Alex Knob je na malém parkovišti po pravé straně cestou k parkovišti na Franz Josef Galcier. Parkoviště k cestě na horu Fox je zhruba 3 km cestou z městečka Fox (směr Haast) na pravé straně u silnice, která zde zatáčí vlevo. V obou případech doporučuji vyjít brzy ráno, protože i za pěkného počasí se téměř denně v odpoledních hodinách vytvoří na nebi hustá deka z oblaků a znemožní vytoužený výhled na Jižní Alpy.

7. Castel Rocks Hut – profesionálové, neznačená cesta
Ti, kteří mají zkušenosti s pohybem po ledovci, znají záchranu partnera z ledovcové trhliny a umí se bez problémů orientovat v mapě v neznačeném horském terénu, mohou vyzkoušet výstup na Castel Rocks Hut. Než se sem vydáte, konzultuje svůj plán s místními průvodci ze společnosti Franz Josef Glacier Guides a nahlaste se v informačním středisku!!! (Obě tyto společnosti chatku spravují a mají aktuální informace o stavu ledovce).

Chalet lookout trak

Chalet lookout trak

Chatka je uzpůsobena pro max. 4 osoby a na túru si vyhraňte 2 dny. Můžete zvolit jednu ze dvou tras. První možností je po výstupu na Alex Knob pokračovat po hřebeni dále směrem k Tower Saddle – cesta, kdy zašimrá v břiše i těm, co se výšek nebojí. Tower Saddle je kouzelné místo s výhledy jak na hřebeny Jižních Alp, tak i na západní pobřeží s nekonečným Tasmanovým mořem. V sedle se vydáte vpravo dolů – sestup směrem k ledovci Franz Josef. Až váš krok zpomalí vysoká tráva (doporučuji sjíždět po zadku jak na sněhu – jen pozor na kameny hlídejte skalní útvary.

Od nich už uvidíte malou červenou chatičku. Druhou variantou je výstup přes samotný ledovec – samozřejmostí jsou mačky, cepín a vše co potřebujete na případnou záchranu vašeho partnera. Až se dostanete do výšky cca 600 m. n. m opustíte ledovec po jeho levé straně (při pohledu dolů k patě ledovce) a začnete stoupat nahoru mezi potůčkem (po levé straně) a velkým balvanem. Hledejte lehce vyšlapanou cestičku, která se promění v zig-zag stoupání. Cesta není značená a často se stane, že ji turista ani nenajde – proto je důležité mít sebou podrobnou mapu

8. Franz Josef Glacier a Fox Glacier – začátečníci až pokročilí, výlet s průvodcem
Opravdový zážitek a neskutečně modrý led vás čeká přímo na ledovci, kam se můžete dostat spolu svým průvodcem. Kvůli rychlému ústupu ledovce je jak samotný ledovec, tak i jeho okolí velice nestabilní a přístup je bohužel na oba ledovce momentálně příliš nebezpečný.

Nový Zéland

Nový Zéland

Všechny výlety tak začínají letem v helikoptéře, která vás vysadí na relativně rovné ploše blízko ledopádu ve výšce mezi 600 – 800 m. n. m, záleží na zvoleném výletu (Fox Glacier Guide mají nyní výlet „Quick Fox“, kde se na led dostanete na zhruba 10min přímo z údolí, ale zde s největší pravděpodobností zářivě modrou neuvidíte). Na ledovci se průvodce vždy snaží zvolit cestu tak, aby odpovídala zdatnosti všech klientů a měli jste možnost objevit alespoň jednu modrou jeskyni. Žádné předchozí zkušenosti nejsou zapotřebí.

Cestovní kancelář True Travel Nový Zéland je jediným operátorem na českém a slovenském trhu, specializující se výhradně na destinace Nový Zéland, Antarktida, Subantarktické ostrovy a ostrovy “teplého” Pacifiku. V červenci 2014 slaví své první velké jubileum - 10 let existence!

Jana Halaszová, HedvábnáStezka.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!