2. prosince 2013 13:47 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nový Zéland. To, co nebylo v Pánovi Prstenů

Nový Zéland a to, co nebylo v Pánovi Prstenů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový Zéland a to, co nebylo v Pánovi Prstenů | foto: Eva Nováková

Snad každý, kdo viděl Pána Prstenů, si umí představit jakou má Nový Zéland přírodu. Obrovské hory, pusté pláně, krásná jezera, ale to co ve filmu chybí, jsou nádherné písečné pláže.

Jedna taková se nachází na Jižním ostrově v okolí města Dunedin na poloostrově Otago. Jižní ostrov se nachází v mírném podnebném pásu a jeho pobřeží omývají studené antarktické vody, takže teplota moře je po celý rok nízká.

To je důvod, proč na těchto plážích nenalezneme žádné slunečníky, ručníky a nafukovací míče. Kde nejsou lidé, žijí zvířata. Lvouni mořští loví potravu v těchto studených vodách a vyhledávají písečné pláže k odpočinku.


Pohlednice z cest na větší mapě

Z dálky vypadají jako obrovské černé kameny, ale při bližším pohledu zjistíte, že se jedná o velké lachtany. Samci mohou mít až 500 kg, jsou černí s nápadnou hřívou. Samice jsou menší a mají stříbrnou barvu. Při pobytu na pláži vás dokonale okouzlí. Lvouni nejsou jediná zvířata, která lze na plážích pozorovat. Žije zde až 70 druhů endemitního ptactva včetně tučňáků a albatrosů.

Na světě je už jen málo míst, kde lze spatřit zvířata ve volné přírodě. A i těch pomalu ubývá. Vlivem globálního oteplování mizí lvouni i tučňáci ze studených novozélandských vod.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz.

Eva Nováková