27. dubna 2012 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Šumava spustila registraci ke splouvání Vltavy

Cestování se zvířaty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování se zvířaty - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Chystáte se v létě na vodu? Pokud chcete splouvat Teplou Vltavu v Národním parku Šumava v úseku od Soumarského Mostu, musíte se zaregistrovat. Kvůli ochraně přírody může na Vltavu vyrazit méně vodáků než loni, povinností bude i doprovod vyškoleného průvodce.

Registrace lodí nutná ke splouvání Teplé Vltavy v Národním parku Šumava začne v pátek 27. dubna v 9 hodin.

"Podobu a nový systém splouvání pro rok 2012 upravuje návštěvní řád parku. Jeho součástí je také definice režimu splouvání na vodních tocích Vydra, Otava a Vltava. Jeden z úseků na Vltavě, který začíná u Soumarského Mostu a končí u mostu na Pěkné, mohou při stavu vody mezi 50 a 61 centimetry splouvat pouze předem registrovaná plavidla," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Zájemci o registraci si budou muset připlatit, navíc s nimi musí vyrazit vyškolený průvodce, což má podle mluvčího výrazný vliv i na cenu, kterou budou vodáci muset za splouvání zaplatit.

Jen 28 lodí denně

Počet lodí, které budou smět na Vltavu vyrazit, bude o více než polovinu menší, než tomu bylo loni. "V roce 2010 mohlo po Vltavě denně splouvat 81 lodí, o rok později jen 63 lodí, letos to bude pouze 28 lodí denně," uvedla manažerka parku pro regionální vztahy Zdenka Lelková. Nařízené počty lodí platí v případě, že hladina Vltavy se bude držet v rozmezí 50 a 61 centimetrů. Na vodu tak budou moci každý den pouze čtyři skupiny po sedmi lodích.

Registrační poplatek za kánoi je 300 korun, za kajak 150 korun. Loni každý vodák platil sto korun, děti polovinu. Při výšce hladiny nad 61 centimetrů žádné limity neplatí a registrační poplatek bude vodákům vrácen. Pokud hladina u Soumarského mostu klesne pod půl metru, je vyhlášen zákaz splouvání.

Registrace se provádí buď prostřednictvím internetového registračního systému, který je na stránkách www.npsumava.cz. nebo v povolené době splouvání přímo v nástupním místě Soumarský Most.

Loni se na přísně střežený úsek Teplé Vltavy vydalo 3406 lodí, o 1494 méně než v roce 2010. Zákaz splouvání kvůli nedostatku vody v korytě platil pro 46 dnů. V roce 2010 se na tento zhruba sedmnáctikilometrový úsek řeky vydalo na 4900 lodních posádek, což bylo o 500 víc než v roce 2009. Počasí vodákům tehdy přálo a správa parku nemusela vydat žádný zákaz splouvání, hladina v sezoně neklesla pod půl metru. Protože v povolených kanoích plují obvykle dva lidé, prohlédlo si tehdy romantický úsek řeky téměř 10.000 lidí.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!