Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

O Francouzích se ví, že umí žít. Tak proč se neinspirovat?

O Francouzích se ví, že umí žít. Tak proč se neinspirovat? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O Francouzích se ví, že umí žít. Tak proč se neinspirovat? | foto: Jindřich Henry Hons

PAŘÍŽ Pokud má člověk to štěstí, aby žil za mlada v Paříži, potom ať půjde v životě kamkoliv, jde to všude s ním, poněvadž Paříž, to je Pohyblivý svátek, napsal kdysi Ernest Hemingway. A měl sakra pravdu.

Nedávno jsem se v pozdních večerních hodinách opět ocitl na Letišti Václava Havla. Cílovou destinací byla tentokrát Paříž, hlavní město Francie, největšího státu Evropské unie. Důvod návštěvy byl prostý: navštívit kamaráda Thomase a užít si víkend jako pravý Pařížan.


Pohlednice z cest na větší mapě

Paříž, město módy, které je prošpikované romantikou a dominuje mu Eiffelova věž. Takovou atmosféru lze nasát z pohlednic a obrázků, které jsem rozeslal blízkým. Je to trochu klišé a vlastně se nabízí otázka: může vůbec Paříž nabídnout něco víc?

Odpověď se vznáší v samotné atmosféře města. Sláva a velkolepost Paříže se opírá o bohatou historii. O architektonické skvosty tu zkrátka není nouze. Právem si tedy Paříž vydobyla místo mezi „nej“ městy na světě. Neexistuje prakticky nikdo, kdo by neslyšel o klenotu, který se již po staletí blýská na řece Seině.

Paříž, město módy, které je prošpikované romantikou a dominuje mu Eiffelova věž.

Obyvatelé Paříže jsou si toho plně vědomi a dávají to patřičně najevo. Rádi s vámi pohovoří v rodném jazyce. Patriotská řeč je vedená tak, aby lahodila sluchu, a zároveň je doprovázena četnou gestikulací rukou. O Francouzích se ví, že umí žít. Tak proč se neinspirovat zrovna tam? Má to háček. Paříž je jedno z nejluxusnějších a nejdražších míst na světě. Člověk, počítající svět na české koruny, si tuto skutečnost rychle uvědomí.

Většina lidí převezme motto, které si Francouzi pěstují po generace - La vie est belle. Vive Paris!

Čas strávený v Paříži je jako svátek, který si ročně přijedou užít miliony turistů. Paříž byla a je inspirací pro nejednoho umělce, nabídne vám prostor pro relax a poskytne zcela nový a svěží pohled na život. Většina lidí převezme motto, které si Francouzi pěstují po generace - La vie est belle. Vive Paris!

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....