30. dubna 2014 6:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

O Francouzích se ví, že umí žít. Tak proč se neinspirovat?

O Francouzích se ví, že umí žít. Tak proč se neinspirovat? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O Francouzích se ví, že umí žít. Tak proč se neinspirovat? | foto: Jindřich Henry Hons

PAŘÍŽ Pokud má člověk to štěstí, aby žil za mlada v Paříži, potom ať půjde v životě kamkoliv, jde to všude s ním, poněvadž Paříž, to je Pohyblivý svátek, napsal kdysi Ernest Hemingway. A měl sakra pravdu.

Nedávno jsem se v pozdních večerních hodinách opět ocitl na Letišti Václava Havla. Cílovou destinací byla tentokrát Paříž, hlavní město Francie, největšího státu Evropské unie. Důvod návštěvy byl prostý: navštívit kamaráda Thomase a užít si víkend jako pravý Pařížan.


Pohlednice z cest na větší mapě

Paříž, město módy, které je prošpikované romantikou a dominuje mu Eiffelova věž. Takovou atmosféru lze nasát z pohlednic a obrázků, které jsem rozeslal blízkým. Je to trochu klišé a vlastně se nabízí otázka: může vůbec Paříž nabídnout něco víc?

Odpověď se vznáší v samotné atmosféře města. Sláva a velkolepost Paříže se opírá o bohatou historii. O architektonické skvosty tu zkrátka není nouze. Právem si tedy Paříž vydobyla místo mezi „nej“ městy na světě. Neexistuje prakticky nikdo, kdo by neslyšel o klenotu, který se již po staletí blýská na řece Seině.

Paříž, město módy, které je prošpikované romantikou a dominuje mu Eiffelova věž.

Obyvatelé Paříže jsou si toho plně vědomi a dávají to patřičně najevo. Rádi s vámi pohovoří v rodném jazyce. Patriotská řeč je vedená tak, aby lahodila sluchu, a zároveň je doprovázena četnou gestikulací rukou. O Francouzích se ví, že umí žít. Tak proč se neinspirovat zrovna tam? Má to háček. Paříž je jedno z nejluxusnějších a nejdražších míst na světě. Člověk, počítající svět na české koruny, si tuto skutečnost rychle uvědomí.

Většina lidí převezme motto, které si Francouzi pěstují po generace - La vie est belle. Vive Paris!

Čas strávený v Paříži je jako svátek, který si ročně přijedou užít miliony turistů. Paříž byla a je inspirací pro nejednoho umělce, nabídne vám prostor pro relax a poskytne zcela nový a svěží pohled na život. Většina lidí převezme motto, které si Francouzi pěstují po generace - La vie est belle. Vive Paris!

Jindřich Henry Hons, hmHana Mazancová

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?