Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nepřístupná historická sídla se otevřou. Na jihu Čech slaví den památek

Český Krumlov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český Krumlov. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Zájemci o historii se mohou o tomto víkendu na jihu Čech podívat do jinak nepřístupných památkových objektů, navštívit speciální akce nebo využít zvýhodněné vstupy do hradů a zámků.

Na sobotu 18. dubna připadá Mezinárodní den památek a historických sídel, akce k nim pořádají také města a obce. Tentokrát je zaměřen na věže.

Třeba České Budějovice si oslavu památek spojí se 750. výročím založení města, a to s podtextem: Královské město plné věží. „Novinkou proti minulým rokům je rozšíření nabídky komentovaných prohlídek, protože o ně byl vždy velký zájem. Letos se tak mohou návštěvníci podívat nově až na krovy kostela Obětování Panny Marie a dominikánského kláštera. Na veškeré komentované prohlídky je ale třeba mít včas rezervovanou vstupenku přes CBsystem,“ řekl primátor Jiří Svoboda.

Vedle věží, vížek a krovů se organizátoři dne památek zaměří také na zvony. Bez vstupného se zájemci dostanou od 09:00 do 17:00 na věž Železná panna, na Rabenštejnskou věž, do Polygonální bašty v Ateliéru Tvor na Piaristickém náměstí či do glorietu v Biskupských zahradách.

Krovy si budou moci zájemci prohlédnout také v Hardtmuthově vile, v kostele Svaté rodiny v ulici Karla IV. na ně čeká vedle prohlídky i výstava fotografií budějovického patriota Milana Bintera - Věže a věžičky Českých Budějovic, aneb nejen Praha je stověžatá. Zájemci se mohou také vydat na placené komentované prohlídky radnice, kostelů a dalších památek.

Rodinná hrobka Schwarzenbergů v Třeboni

Ke dnu památek se hlásí také jihočeské hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu. Třeba v Českém Krumlově bude veřejnosti zdarma zpřístupněno Zámecké barokní divadlo a letohrádek Bellarie v zámecké zahradě. Na zámku Kratochvíle bude o víkendu zpřístupněna GRAND prohlídka za cenu hlavní prohlídkové trasy. Na Landštejně se mohou zájemci vydat na komentované prohlídky nejstaršího jádra hradu a sklepů.

Do Třeboně by se měli vydat obdivovatelé flory, rožmberskou zámeckou trasu tam zdobí stovky květů amarylis. Výstavu v sobotu 18. dubna provází květinový trh. Mezinárodního den památek a sídel vyhlásilo na 18. dubna UNESCO v roce 1982.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!