1. srpna 2011 9:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Obě Kvildy na Šumavě spojuje cesta pro pěší

Šumava (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šumava (ilustrační foto). | foto: Archiv LN

HORSKÁ KVILDA Mezi dvěma obcemi v Národním parku Šumava (NPŠ) vznikla nová pětikilometrová cesta pro pěší. Stezka vedoucí z Horské Kvildy na Plzeňsku do jihočeské Kvildy výrazně zvýší bezpečnost chodců.

Cesta, jež spojuje Plzeňský a Jihočeský kraj, pomůže také růstu cestovního ruchu, protože "chodník" vede okolo Jezerní slati, nejnavštěvovanějšího místa oblasti, řekla starostka Horské Kvildy Simona Hnátková.

Až dosud lidé mohli chodit pouze po úzké silnici III. třídy, na níž je vzhledem k množství turistů velmi hustý provoz.

"Lesní cesta vede většinou přes louky," uvedla Hnátková. Úřední povolení a vysekání porostů zajistily obě obce, Správy NPŠ a Chráněné krajinné oblasti Šumava vydaly desetitisíce korun na dřevěné ukazatele, mostek přes Hamerský potok a dřevěné chodníky.

Cyklisté a handicapovaní
V dalších letech se mají Kvilda a Horská Kvilda propojit i stezkou pro cyklisty a handicapované. Cyklostezka, napojená z jedné strany na Modravu a Filipovu Huť a z druhé na Bučinu a Německo, by mohla být hotová už příští rok. Obce zajistí projekt. "Už o tom jednáme s ochránci přírody," uvedla starostka.

Nová cesta, která kopíruje zimní lyžařskou trasu mezi obcemi, bude fungovat v hlavní sezoně od 20. června do 30. září. Provoz je omezen kvůli tomu, aby nerušil tetřívka v oblasti Jezerních slatí v období toku a hnízdění.

V místech nové cesty, která jsou podmáčená, park zpevnil povrch. Investice do úprav se pohybují kolem 50.000 korun. Podle starostů má přesně takto vypadat spolupráce Správy NPŠ a obcí v národním parku.

Horská Kvilda"Naše infocentrum navštěvuje ročně od roku 1999 mezi 65.000 až 75.0000 lidmi, z toho dvě třetiny v létě. Počet lidí, kteří projdou oblastí obou Kvild je hrubým odhadem šesti- až sedminásobně vyšší. Nejsilnější jsou prázdniny, nejvíce lidí přijíždí v srpnu," řekla vedoucí infocentra NPŠ na Kvildě Dana Zývalová.

Cestu budou podle starostů využívat také místní. V Horské Kvildě dnes žije 80 stálých obyvatel a na Kvildě 200. Oficiální otevření stezky se uskutečnilo v pátek v 10:00 hodin na rozhraní Plzeňského a Jihočeského kraje.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Prodej domu, Rodinný, 193 m2
Prodej domu, Rodinný, 193 m2

Staré Město pod Landštejnem, okres Jindřichův Hradec
2 290 000 Kč