18. února 2018 6:31 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Objevte kouzlo kláštera Neuzelle. Barokní perla Braniborska slaví letos 750 let

Pohled na klášter Neuzelle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na klášter Neuzelle | foto: TMB fotoarchiv S. Hoehn

Letos uplyne přesně 750 let od chvíle, kdy se začala psát historie kláštera Neuzelle, jenž se nachází severně od českých hranic v německé spolkové zemi Braniborsko, asi tři a půl hodiny jízdy autem od Prahy.

Vzpomínka na baroko

Klášter nechal založit markrabě Jindřich III. Míšeňský 12. října roku 1268. Později zde v kostelích i klášteře samotném vzniknul jedinečný svět barokního umění a myšlenek – barokní div Braniborska. Nikde jinde se totiž tehdy lidé nemohli cítit blíže nebesům než právě v Neuzelle, městě na Odře. V roce 2018 se bude výročí založení v klášteře náležitě slavit. Na programu jsou koncerty, divadelní představení, výstavy i setkání historiků.

Klášterní minipivovar láká na speciály

Ať už sem zavítáte během akcí či mimo ně, zcela určitě vás klášterní areál okouzlí právě barokní architekturou. V těsném sousedství se navíc nachází stejnojmenný klášterní pivovar Klosterbrauerei Neuzelle s neuvěřitelně pestrou nabídkou všemožných druhů piv včetně speciálů, jako jsou třeba jablečné či bramborové pivo, odlehčené pivo pro plavce či maratonce, nebo speciální řady piv pojmenovaných po politicích. Také samotné město Neuzelle láká k tomu, abyste se tu trochu zdrželi. Jen kousek odsud se nachází překrásná krajina údolí Schlaubetal, kam se můžete vydat třeba na pohodovou pěší túru.

Museum Neuzelle
Zahrady kláštera Neuzelle

Co dalšího podniknout v Braniborsku?

Braniborsko jako spolková země obklopující hlavní německé město Berlín nabízí pro nezasvěcené až překvapivě mnoho možností pro sportování a aktivní dovolenou. Jen pár desítek minut od metropole se rozprostírá například největší člověkem vytvořená jezerní krajina Evropy – Lužická jezerní krajina – skvělé místo pro slunné dny u vody nebo dlouhé výlety na kole i bruslích. Stejně tak blízko je i Fläming, bruslařský ráj se stovkami kilometrů prvotřídních stezek bez silničního provozu. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci kultury a historických památek. Hlavní město Postupim láká do zámků a zahrad Sanssouci (UNESCO) nebo do nedávno otevřeného muzea Barberini. 

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?