Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Objevte Nízké Tatry. Od Demänovské jeskyně slobody do sedla Sinej

Cesta z Chopku na Ďumbier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta z Chopku na Ďumbier | foto: Tereza Havlová

Pro letošní výšlapy v horách jsme si vybrali Nízké Tatry, a to konkrétně lyžařské středisko Jasná na konci Demänovské doliny. Místo lehce komerční, ale s dobrou polohou pro túry na Chopok, Ďumbier a tak podobně. Dalo se to přežít?

Náš pobyt nebyl nejdelší, proto jsem trasy vybírala tak, abychom toho viděli co nejvíce. První vedla z Jasné stoupáním do sedla Poľany a dále pak po hřebenech na tři vrcholy. Dereše (2004 m n.m.), Chopok (2024 m n.m.) a nejvyšší horu Nízkých Tater Ďumbier (2043 m n.m.). Po celou dobu se nám otevíraly nádherné výhledy do všech stran.


Pohlednice z cest na větší mapě

Druhá delší trasa vedla od Demänovské jeskyně slobody stoupáním do sedla Sinej, pokračovala dalším stoupáním až na Bôr (1888 m n. m.) a Poľanu (1889 m n. m.). Z počátku náročnější terén a nekončící cesta vzhůru, byly vykoupeny opět neskutečnými výhledy do okolí.

Během odpočinku mezi náročnějšími túrami jsme navštívili např. Demänovskou jeskyni slobody, což je nádherná krápníková jeskyně, která je plná jezírek a hraje všemi barvami nebo se jen tak procházeli kolem Vrbického plesa.

Bor a Polana
Vrbické pleso

V neposlední řadě musím zmínit místní gastronomii. Jak už jsem psala, Jasná je komerční středisko plné hotelů a tradiční slovenskou hospodu tu člověk moc nenajde. Existuje však jedna, která se tomu všemu vymyká. Je to rodinná Slovenská koliba, kde si přijdete jako v pohádce. Interiér je útulně zařízený a z terasy máte nádherný výhled na vrcholky hor. Z jídel jsem vyzkoušela halušky, strapačky, pirohy, šulance s mákom, trhanec i něco z grilu a vždy to byl gastronomický zážitek. Navíc obsluha byla velmi příjemná, což zážitek z jídla ještě umocní.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...