Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Objevte Nízké Tatry. Od Demänovské jeskyně slobody do sedla Sinej

Cesta z Chopku na Ďumbier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta z Chopku na Ďumbier | foto: Tereza Havlová

Pro letošní výšlapy v horách jsme si vybrali Nízké Tatry, a to konkrétně lyžařské středisko Jasná na konci Demänovské doliny. Místo lehce komerční, ale s dobrou polohou pro túry na Chopok, Ďumbier a tak podobně. Dalo se to přežít?

Náš pobyt nebyl nejdelší, proto jsem trasy vybírala tak, abychom toho viděli co nejvíce. První vedla z Jasné stoupáním do sedla Poľany a dále pak po hřebenech na tři vrcholy. Dereše (2004 m n.m.), Chopok (2024 m n.m.) a nejvyšší horu Nízkých Tater Ďumbier (2043 m n.m.). Po celou dobu se nám otevíraly nádherné výhledy do všech stran.


Pohlednice z cest na větší mapě

Druhá delší trasa vedla od Demänovské jeskyně slobody stoupáním do sedla Sinej, pokračovala dalším stoupáním až na Bôr (1888 m n. m.) a Poľanu (1889 m n. m.). Z počátku náročnější terén a nekončící cesta vzhůru, byly vykoupeny opět neskutečnými výhledy do okolí.

Během odpočinku mezi náročnějšími túrami jsme navštívili např. Demänovskou jeskyni slobody, což je nádherná krápníková jeskyně, která je plná jezírek a hraje všemi barvami nebo se jen tak procházeli kolem Vrbického plesa.

Bor a Polana
Vrbické pleso

V neposlední řadě musím zmínit místní gastronomii. Jak už jsem psala, Jasná je komerční středisko plné hotelů a tradiční slovenskou hospodu tu člověk moc nenajde. Existuje však jedna, která se tomu všemu vymyká. Je to rodinná Slovenská koliba, kde si přijdete jako v pohádce. Interiér je útulně zařízený a z terasy máte nádherný výhled na vrcholky hor. Z jídel jsem vyzkoušela halušky, strapačky, pirohy, šulance s mákom, trhanec i něco z grilu a vždy to byl gastronomický zážitek. Navíc obsluha byla velmi příjemná, což zážitek z jídla ještě umocní.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?