Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
26. srpna 2015 6:53 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Objevte Nízké Tatry. Od Demänovské jeskyně slobody do sedla Sinej

Cesta z Chopku na Ďumbier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta z Chopku na Ďumbier | foto: Tereza Havlová

Pro letošní výšlapy v horách jsme si vybrali Nízké Tatry, a to konkrétně lyžařské středisko Jasná na konci Demänovské doliny. Místo lehce komerční, ale s dobrou polohou pro túry na Chopok, Ďumbier a tak podobně. Dalo se to přežít?

Náš pobyt nebyl nejdelší, proto jsem trasy vybírala tak, abychom toho viděli co nejvíce. První vedla z Jasné stoupáním do sedla Poľany a dále pak po hřebenech na tři vrcholy. Dereše (2004 m n.m.), Chopok (2024 m n.m.) a nejvyšší horu Nízkých Tater Ďumbier (2043 m n.m.). Po celou dobu se nám otevíraly nádherné výhledy do všech stran.


Pohlednice z cest na větší mapě

Druhá delší trasa vedla od Demänovské jeskyně slobody stoupáním do sedla Sinej, pokračovala dalším stoupáním až na Bôr (1888 m n. m.) a Poľanu (1889 m n. m.). Z počátku náročnější terén a nekončící cesta vzhůru, byly vykoupeny opět neskutečnými výhledy do okolí.

Během odpočinku mezi náročnějšími túrami jsme navštívili např. Demänovskou jeskyni slobody, což je nádherná krápníková jeskyně, která je plná jezírek a hraje všemi barvami nebo se jen tak procházeli kolem Vrbického plesa.

Bor a Polana
Vrbické pleso

V neposlední řadě musím zmínit místní gastronomii. Jak už jsem psala, Jasná je komerční středisko plné hotelů a tradiční slovenskou hospodu tu člověk moc nenajde. Existuje však jedna, která se tomu všemu vymyká. Je to rodinná Slovenská koliba, kde si přijdete jako v pohádce. Interiér je útulně zařízený a z terasy máte nádherný výhled na vrcholky hor. Z jídel jsem vyzkoušela halušky, strapačky, pirohy, šulance s mákom, trhanec i něco z grilu a vždy to byl gastronomický zážitek. Navíc obsluha byla velmi příjemná, což zážitek z jídla ještě umocní.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...