4. ledna 2011 19:22 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Obliba New Yorku roste, loni ho navštívilo 48,7 milionu lidí

New York | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy New York | foto: Iva SkochováLidové noviny

NEW YORK Město New York loni přivítalo rekordní počet turistů. Celkem jich přijelo 48,7 milionu, meziročně o sedm procent více. V roce 2009 počet turistů naopak poprvé od roku 2001 klesl. Uvedl to starosta města Michael Bloomberg.

Předchozí rekord v návštěvnosti město zaznamenalo v roce 2008. Tehdy do New Yorku přicestovalo 47 milionů turistů. Vedení města očekávalo, že počet turistů stoupne za 2010 jen na 47,5 milionu. Bloomberg v roce 2007 stanovil za cíl zvýšit počet turistů ve městě do roku 2012 na 50 milionů.

Domácích turistů přijelo loni do města 39 milionů, zbývajících 9,7 milionu bylo ze zahraničí. Oba údaje jsou rovněž rekordní.

Rok 2010 v obrazech

Turistika je pátým největším průmyslem města. Zaměstnává také rekordní počet Newyorčanů. Loni v pohostinství vzniklo 6600 nových pracovních míst. "Síla našeho cestovního ruchu je jedním z důvodů, proč je město New York méně ovlivněno národní recesí než další města," uvedl Bloomberg. Cestovní ruch je podle něj rovněž jedním z důvodů, proč New York roste ve srovnání s dalšími městy USA rychleji, napsala agentura AP.

Prezentace české kultury

České umělecké projekty se tento a příští týden poprvé představí na newyorském veletrhu divadla, tance a hudby. Získají tak šanci proniknout do programů zahraničních kulturních scén a festivalů.
Veletrhu se zúčastní například zástupci festivalů Struny podzimu a Colours of Ostrava. Kromě nich na akci také budou představitelé České filharmonie, královéhradeckého divadla Drak či plzeňského divadla Alfa. Manažeři festivalu Tanec Praha, Ostravského centra
nové hudby a Divadla Archa pak budou projekty nabízet i vyhledávat. Veletrh se v New Yorku koná od 7. do 11. ledna.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz