Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

OBRAZEM: 25 nových nejkrásnějších míst světa

Jižní laguna Rock Islands | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jižní laguna Rock Islands | foto: Unesco

PETROHRAD/PRAHA  Na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO přibyly další skvosty. Z Evropy bylo na seznam zařazeno například portugalské město Elvas. Asi nejznámější novou památkou UNESCO je však bazilika Narození Páně v palestinském Betlémě či pohlednicová krajina Rio de Janeira.

Letošní prestižní jmenování bohužel zcela zastínil politický spor, když se výbor rozhodl zařadit proti zaběhlým procedurám na seznam betlémský Chrám Narození Páně na území Palestiny. Zvolil poměrně netradiční metodu: umístil posvátné křesťanské místo rovnou na seznam ohrožených památek UNESCO. Sem se dostávají památky, kterým hrozí zničení. V případě palestinského místa se při nominaci odkazovalo na izraelskou okupaci. To vyvolalo kritickou odezvu Izraele a USA, že výbor rozhodoval politicky a nikoliv na základě tradičního složitého posuzování.

Problém je, že standardně se na seznam ohrožených památek dávají místa, která jsou již součástí seznamu světového dědictví. To však Chrám Narození nebyl a UNESCO jej tam vlastně „propašovalo“ velmi sporným způsobem.

Loni na seznam přibylo 21 památek

Každopádně Palestina díky tomu získala vůbec první zápis na seznamu světového dědictví. Mimochodem jako vůbec první země, která nemá svůj vlastní stát. Kromě betlémských křesťanských památek se mezi jmenovanými místy tento rok neobjevila žádná světově proslulá záležitost. Z pohledu českých turistů se určitě jako nejzajímavější jeví Opera v bavorském Bayreuthu, jen kousek za hranicemi. Již třetí zápis na seznamu získalo Slovinsko, tentokrát společně se Španělskem v rámci památek na tradici dobýváni rtuti. A patrně nejznámějším místem, které to nyní spolu s Betlémem dotáhlo do vybrané společnosti, je marocké hlavní město Rabat a krajina v Rio de Janeiru.

O zápisu nových památek na prestižní seznam rozhodlo právě probíhající zasedání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v ruském Petrohradu.

Seznam má nyní 961 „položek“, které se nacházejí ve 157 zemích světa. Letos poprvé se tam dostaly Palau, Čad, Kongo a právě Palestina.
Česko – stejně jako loni – ani letos žádnou památku na zapsání nekandidovalo, a tak stále zůstává na svých 12 zápisech. Poslední přibyla už před dlouhými devíti lety v roce 2003: židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči.

Markraběcí operní dům v Bayreuthu, NĚMECKO

Markraběcí operní dům v Bayreuthu


Markraběcí operní dům v Bayreuthu patří mezi nejzachovalejší příklady barokní architektury a nejvýznamnější svědky absolutistické společnosti 18. století. Budova byla vystavěna v letech 1746 až 1750 a zachovala se v původní podobě. Markraběcí opera byla původně i jedním z důvodů, proč si Richard Wagner vybral Bayreuth pro konání festivalu jeho oper.  Německo se tak v současnosti může pochlubit 37 zápisy na seznamu, z toho sedm památek je v Bavorsku. Spolková země hodlá operní dům v následujících čtyřech letech restaurovat nákladem 19 milionů eur (zhruba 485 milionů korun).

Betlémská bazilika Narození Páně, ZÁPADNÍ BŘEH 

Betlémská bazilika Narození Páně. UNESCO ji zařadilo na seznam ohrožených světových památek.


Chrám Narození Páně, který Světový památkový fond (WMF) v roce 2008 zařadil mezi stovku nejohroženějších památek světa, je nejnavštěvovanější památkou na palestinských územích. K místu, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, směřují ročně statisíce poutníků. V roce 2010 jich bylo 1,5 milionu.

Archeologické naleziště v údolí Lenggon, MALAJSIE

Lenggong Malajsie


Artefakty z naleziště v údolí Lenggon pochází z doby až před dvěma miliony let. Jedná se o nejstarší naleziště ležící mimo africký kontinent, které zároveň poskytuje nejdelší záznam o našich předcích v jediné lokalitě. Hlavní část tvoří krasové jeskyně a množství archeologických nalezišť dává tušit, že v údolí žila relativně velká populace jak v době kamenné, tak železné.

Kulturní krajina Bassari, Bedik a Fula, SENEGAL

Kulturní krajina Bassari, Bedik a Fula v Senegalu


Nový přírůstek ze Senegalu tvoří tři geografické oblasti v jihovýchodní části země. Pro krajinu Bassari jsou typická terasovitá rýžová pole, mezi kterými jsou rozesety vesnice. Příbytky obyvatel Bediku tvoří zase travnaté chýše, které jsou postaveny v hustých trsech. Usedlíci, kteří se v oblasti se specifickými geomorfologickými znaky začali usazovat od 11. do 19. století, si vytvořili bohatou kulturu souznící s okolním prostředím. Tamní etnika tak představují jedinečnou odpověď kultury ve smyslu adaptačního mechanismu na přírodní podmínky.

Město Elvas, PORTUGALSKO

Elvas

Město Elvas představuje nejznamenitější ukázku portugalského vojenského architektonického umění. Hradby střeží kasárna a další vojenské objekty stejně jako kostely a kláštery. Zatímco nejstarší zmínky o Elvasu sahají do 10. století, hradby kolem něj nechal postavil až po portugalské nezávislosti v roce 1640 holandský jezuita João Piscásio a památka tak zároveň představuje vůbec nejlépe dochovanou ukázku takzvané holandské školy opevnění. Její součástí je i akvadukt Da Amoreira, který umožnil obyvatelům pevnosti přežít dlouhá obléhání.   

Cihlová věž Gonbad e-Kabus, ÍRÁN

Gonbad e Kavus


Třiapadesátimetrová věž z pálených cihel na severu Íránu dokládá kulturní styky mezi tehdejší Perskou říší a středoasijskými nomádskými kulturami. Je také jediným pozůstatkem Džordžanu, starověkkého centra vědy a umění, jenž ve 14. a 15. století znčily invaze Mongolů. Stavba ve tvaru válce ukončená kuželovou střechou je úchvatnou ukázkou islámské architektury, která ovlivnila sakrální architekturu v dnešním Íránu a střední Asii.  

Krajina Grand Pré, KANADA

Grand Pré


Výjimečný příklad přizpůsobení prvních evropských osadníků na podmínky severoamerického pobřeží. To je unikátní kulturní krajina Grand Pré v Novém Skotsku, která mapuje rozvoj zemědělství využívající systém hrází a dřevěného proplachového systému v oblasti s extrémním rozdílem mezi přílivem a odlivem - v průměru 11,6 metrů. 
Kulturní krajina Grand Pré je dědictví Britů, kteří v oblasti vystřídali Cajuny, potomky francouzských osadníků. Dnešním farmářům slouží už od 17. století.

Velká mešita v Isfahánu, ÍRÁN

Isfahán


Překrásný komplex v centru Isfahánu je úchvatnou ukázkou vývoje architektury mešit od 9. století až do současnosti. Velká nebo také Páteční mešita je zároveň nejstarší zachovalá stavba svého druhu v Íránu, která svým čtvercovitým půdorysem inspirovala stavitele daleko za hranicemi Perské říše. Kvůli neuveřitelně detailní mozaikové výzdobě je právem označována za div islámské architektury.

Doly v Nord-Pas de Calais, FRANCIE

Nord-Pas de Calais


Ráz Nord-Pas de Calais po tři století vytvářela těžba uhlí. Krajině na severu Francie dominují struskové haldy, šachty (nejstarší z roku 1850), dopravní síť na rozvoz uhlí, hornické vesnice včetně škol, sakrálních staveb a ubytoven pro horníky. Celá oblast mapuje snahu o nalezení ideálního dělnického města od poloviny devatenáctého století do šedesátých let století dvacátého a je důležitým dokladem průmyslové éry v Evropě.  

Moderní metropole a historické centrum, Rabat, MAROKO

Rabat


Marocké hlavní město u Atlantického oceánu v sobě mísí moderní západní architekturu s tradiční islámskou. Rabat se pyšní částmi města až ze 12. století, zároveň ale platí za jeden z největších urbanistických projektů 20. století v Africe. Zahrnuje jak nové město postaveného za francouzského protektorátu mezi lety 1912 a 1930, kam patří královské, administrativní, rezidenční a komerční čtvrti, ale i botanické zahrady. Starší část je domovem například Hasanovy mešity, jejíž stavba započala  roce 1184, a mnohých dalších historických klenotů.

Ruiny města Šang-tu ČÍNA

Šang-tu


Severně od Velké čínské zdi se rozprostírají pozůstatky legendárního hlavního města mongolského vojevůdce Kublaj Chána, zakladatele dynastie Jüan, která Číně vládla přes celé století (1271-1368). Za Kublaj Chánovy vlády došlo v Číně k velkému rozvoji literatury a umění. Panovník, jenž proslul také náboženskou tolerancí, na svém dvoře hostil i cestovatele Marco Pola. Šang-tu je jedinečnou ukázkou prolínání mongolské nomádské a čínské kultury. Město navrhl čínský poradce mongolského vládce Liu Bingzhdong roku 1256 a nechal jej vystavět v souladu s okolními horami a řekou podle principů tradičního Feng-šuej. Do dnešních dnů se zachovaly chrámy, paláce, nomádská tábořiště a také kanál Tiefan’gang spolu s dalšími vodními díly.

Archeologická naleziště v pohoří  Karmel: Nahal Me´arot a jeskyně ve Wádí el-Mughara, IZRAEL

Pohoří Karmel


Západní svahy pohoří Karmel včetní jeskyní Tabun skrývají naleziště mapující 500 tisíc let lidské evoluce. Archeologická naleziště dokládají pohřbívání, rannou kamennou architekturu i přechod mezi lovecko-sběračským způsobem života k usedlému zemědělství a chovu zvířat. V místě navíc ve stejném kulturním rámci středního paleolitu žili neandrtálci a člověk moudrý. Oblast je proto důležitá pro chronologické rozklíčování lidské evoluce stejně jako pro samotnou historii oblasti Levantu.  

Jižní laguna Rock Islands, PALAU

Jižní laguna Rock Islands


Jde vůbec o první zápis západotichomořského ostrovního státu Palau na seznamu světového dědictví. Oblast jižní laguny ostrovů Rock Islands se vyznačuje neuvěřitelnou krásou. Sestává ze 445 nebydlených vápencových ostrovů vulkanického původu v tyrkysových vodách. Mnohé z nich se vyznačují houbovitými tvary v lagunách obklopených korálovými útesy. Estetickou krásu místa umocňuje korálový útesový systém, kde žije více než 385 druhů korálů. Ostrovy jsou domovem velmi různorodé živočišné i rostlinné říše: žije zde množství ptáků i neobyčejně bohatý podmořský život včetně velkých vodních savců dugongů a nejméně 13 druhů žraloků. V oblasti se také nachází vůbec největší koncentrace mořských jezer na světě: izolovaných vodních ploch se slanou vodou, oddělených od oceánu suchými bariérami země. Jezírka uprostřed ostrůvků patří k ikonám Palau a vyskytují se na nich rozsáhlé populace endemických druhů; stále zde vědci objevují nové a nové druhy živočich a rostlin.

Kulturní krajina Bali: systém Subak coby vyjádření filozofie Tri Hita Karana, INDONÉSIE

Kulturní krajina Indonésie


Název této lokality toho moc neprozrazuje. V podstatě jde o zemědělskou krajinu pěti rýžových teras a jejich vodních chrámů, které zabírají plochu 19 500 ha. Chrámy jsou ústředním bodem vodního zavlažovacího systému kanálů a jezů, fungujícího na družstevním principu, známého jako subak, který se datuje do 9. století. Součástí krajiny je také královský chrám Pura Taman Ayun z 18. století, největší a nejpůsobivější architektonická stavba na ostrově. Subak odráží filozofický koncept Tri Hita Karana, který spojuje ducha, lidský svět a přírodu. Tato filozofie se zrodila z více než dvoutisícileté kulturní výměny mezi Bali a Indií a formovala krajinu ostrova. Systém subak zrodil rovněž princip demokratického a rovnostářského zemědělství, který umožnil obyvatelům Bali stát se nejproduktivnějšími pěstiteli rýže v celém indonéském souostroví navzdory potřebám velmi husté populace.

Dědictví rtuti. Almadén a Idrija, ŠPANĚLSKO A SLOVINSKO

Almadnaldrija


Společná lokalita dvou nesousedících zemí zahrnuje španělský důl Almadén, kde se rtuť těžila již od antiky, a slovinské město Idrija, kde byla rtuť poprvé objevena roku 1490. Španělská část památky obsahuje budovy spojené s historií těžby, včetně hradu Retamar, náboženských budov a tradičních obydlí. Lokalita ve slovinské Idriji zahrnuje také sklady na rtuť a související infrastrukturu, stejně tak jako obydlí horníků a zázemí. Obě památky jsou rovněž svědectvím o mezikontinentálním obchodě se rtutí, který přinášel důležitou výměnu mezi Evropou a Amerikou během dlouhých staletí. Tato dvě místa představují největší rtuťové doly na světě, které byly v provozu ještě do poměrně nedávné doby.

Historické město Grand-Bassam, POBŘEŽÍ SLONOVINY

Historické město Grand-Bassam


První hlavní město západoafrického Pobřeží slonoviny, historické sídlo Grand-Bassam je ukázkou koloniálního města přelomu 19. a 20. století. Bylo urbanisticky plánováno podle čtvrtí specializujících se na obchod, administraci, separátní bydlení pro Evropany a pro Afričany. Zapsaná lokalita rovněž zahrnuje africkou rybářskou osadu N’zima African spolu s koloniální architekturou charakterizovanou domy s galeriemi, verandami a zahradami. Grand-Bassam byl nejdůležitějším přístavem, ekonomickým a soudním centrem Pobřeží slonoviny. Podává svědectví o komplexních společenských vztazích mezi Evropany a Afričany, stejně jako o následném hnutí za nezávislost. Coby vibrující centrum francouzských obchodních stanic v Guinejském zálivu přitahovalo obyvatele ze všech částí Afriky, Evropy a Blízkého východu.

Lov perel, svědectví o ostrovním hospodářství, BAHRAJN

Bahrajn


Tato lokalita sestává celkem ze 17 budov ve městě Murharraq, tří perlorodných pánví v moři, části pobřeží a pevnosti Qal’at Bu Mahir na jižním výběžku ostrova Muharraq, odkud vyrážely lodi na lov perel. Zapsané budovy zahrnují rezidence bohatých kupců, obchůdky, sklady a mešitu. Jde o poslední zachovaný komplexní doklad kulturní tradice lovu perel a bohatstvím, které toto odvětví přinášelo. V Perském zálivu lov a obchod s perlami kvetl od 2. století až do 30. let minulého století, kdy Japonci začali perlorodky uměle pěstovat. Jde také o výjimečný příklad využívání mořských zdrojů a lidské interakce s životním prostředím, které utvářely ekonomiku i kulturní identitu ostrovní společnosti 

Jezera Ounianga, ČAD

Jezera v Čadu


Vůbec první památka Čadu zapsaná na seznam UNESCO zahrnuje 18 samostatných jezer v oblasti saharské pouště pokrývající plochu přes šedesát hektarů. Tento největší jezerní komplex ve vyprahlém podnebí vytvořil výjimečně překrásnou krajinu s výraznými barvami a tvary. Sladkovodní i slaná jezera jsou zásobována podzemní vodou a rozkládají se na dvou místech vzdálených od sebe 40 kilometrů. Ounianga Kebir se skládá ze čtyř jezer, z nichž největší Yoan se rozkládá na ploše 358 ha a je 27 metrů hluboké. V jeho velmi slaných vodách žijí jen řasy a některé mikroorganismy. Druhou skupinu, Ounianga seríru, tvoří 14 jezer oddělených písečnými dunami. Plovoucí rákosí pokrývající téměř polovinu jejich plochy snižuje odpařování a díky sladké kvalitní vodě jsou některá z těchto jezer domovem vodních živočichů, zejména ryb.

Zdobené farmy v Hälsinglandu, ŠVÉDSKO 

Švédsko


Sedm dřevěných staveb na východě Švédska představuje vrchol tradičního stavitelství v oblasti sahající hluboko do středověku. Bohatě zdobené domy odrážejí prosperitu tehdejších nezávislých farmářů, kteří své bohatství využili pro stavbu nových domů, apartmánů či místností vyhrazených pro slavnosti. Malované dekorace v sobě snoubí lidové umění se styly šlechty včetně baroka a rokoka a jsou dílem vyhlášených i zcela neznámých umělců. Farmy v Hälsinglandu jsou vrcholem švédské kulturní tradice na východě země. 

Doly ve Valonsku, BELGIE

Doly ve Valonsku


Na Seznamu světového dědictví jsou nově také čtyři belgické černouhelné doly: Grand-Hornu, Bois-du-Luc, Bois du Cazier a Blegny-Mine. Valonsko má sice na stovku dolů, ale jen čtyři zmíněné představují nejzachovalejší příklady dějin dobývání uhlí v Belgii od počátku 19. století do poloviny 20. století a jsou jedinečným svědectvím průmyslové revoluce na evropském kontinentě. 

Sangha Trinational, KONGO, KAMERUN, CENTRÁLNÍ AFRICKÁ REPUBLIKA

Kongo

 
Na hranicích tří středoafrických států se střetávají národní parky o celkové rozloze více než 750 tisíc hektarů. Většina krajiny je zcela netknutá lidskou činností a pokrývá širokou škálu ekosystémů tropického pralesa s bohatou faunou i flórou. Je domovem mimo jiné krokodýla nilského, gorily nížinné a ohroženého šimpanze.

Fosilní naleziště Čcheng-ťiang, ČÍNA

Fosilie


Naleziště Čcheng-ťiang obsahuje mimořádně zachovalé fosilie z prvohor. Je na nich velmi dobře vidět anatomie tvrdých i měkkých tkání organismů. Naleziště představuje výjimečné svědectví o rychlé diverzifikaci života před 530 miliony let a otevírá okno paleobiologickému výzkumu.

Rio de Janeiro, krajina Carioca mezi horami a mořem, BRAZÍLIE

Socha Krista v Rio de Janeiru

  
Druhému největšímu brazilskému městu propůjčuje nezaměnitelný půvab jeho zasazení do členité kopcovité části pobřeží Atlantského oceánu. Právě pitoreskní krajina, která si částečně udržuje svůj původní pralesní charakter, byla pod označením Paisagem Cariocas zanesena na prestižní seznam. Malebná krajina zahrnuje nejznámější dominanty pohlednicového Ria jako jsou kopec Cukrová homole, vrchol Corcovado se slavnou sochou Krista, pláž Copacabana a zátoka Guanabara.

Neolitická lokalita Çatalhöyük, TURECKO

Turecko


Dva vršky tvoří 34akrovou lokalitu na náhorní plošině jižní Anatolie. Vyšší východní pahorek obsahuje 18 vrstev neolitického osídlení mezi lety 7400 a 6200 př. Kr., včetně skalních maleb, reliéfů, soch a dalších symbolických a uměleckých výjevů. Dohromady svědčí o evoluci organizace lidské společnosti a kulturních praktikách, které si museli lidé osvojit, aby se „přeškolili“ na nestěhovavou formu života. Západní pahorek dokládá evoluci kulturních praktik doby bronzové od 6200 do 5200 př. Kr. Oblast Çatalhöyük představuje důležitý důkaz přechodu od osídlených vesnic k městské aglomeraci, která se na stejném udržovala po dva tisíce let. Nacházelo se zde unikátní osídlení bez ulic, kdy domy stály zády k sobě a vstupovalo se do nich přes střechy.

Pohoří Západní gháty, INDIE

Pohoří Western Ghats, INDIE


Horský masív Západních ghátů je ukázkou geomorfologických jevů nesmírného významu s unikátními biofyzickými a ekologickými procesy. Zdejší vysokohorský lesní ekosystém  mírní tropické klima v regionu. Oblast má rovněž výjimečně vysoký stupeň bilogické diverzity a také zde žije a roste mnoho endemických druhů. Mezi odborníky se považuje dokonce za jedno z osmi top míst na světě co do různorodosti druhů. Zdejší lesy představují krásnou ukázku věčně zelených – nerovníkových – lesů, v kterých má domov nejméně 325 globálně ohrožených druhů flóry, fauny, ptáků, obojživelníků, plazů a ryb.


,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

M. Charouz Betlém je v Izraeli! 7:20 2.7.2012