28. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Cestovatelské cíle Václava Klause. V ponorce i u ledovců

Prezident Václav Klaus při pouti na Sněžku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při pouti na Sněžku | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Druhé prezidentské období vyprší Václavu Klausovi 7. března. V době své desetileté působnosti na Hradě procestoval mnoho zemí. Navštívil Egypt, v Argentině se podíval k patagonským ledovcům, v polském přístavu Gdaňsk se přesvědčil, jak vypadá interiér ponorky. Nejbližší je mu však střední Evropa.

Do Káhiry Václav Klaus s první dámou zavítali v roce 2010. Český prezident strávil v Egyptě tři dny. Absolvoval tam prohlídku egyptské metropole a zúčastnil se i slavnostního uvedení českého vozu Škoda Superb na egyptský trh.

Václav Klaus na třídenní návštěvě Egypta

Václav Klaus na třídenní návštěvě Egypta

V roce 2003 navštívil Klaus polskou Varšavu a přístav Gdaňsk. V přístavu absolvoval exkurzi bitevní lodě a ponorky. Do Polska se poté podíval Klaus ještě několikrát. Mimo jiné při smutné události pohřbu Lecha Kaczyńského roku 2010.

Návštěva Václava Klause v polském Gdaňsku

Návštěva Václava Klause v polském Gdaňsku

Do Argentiny se Václav Klaus podíval v dubnu roku 2011. V Buenos Aires mu byl udělen titul čestný návštěvník města a prohlédl si i slavnou čtvrť La Boca. Při návštěvě také kontroloval ledovce. "Patagonie je úžasné místo a je to určitě jeden z nejunikátnějších bodů světa, který se mi podařilo vidět, takže je velmi cenné tady být," popsal tehdy své dojmy.

Václav Klaus u patagonských ledovců

Václav Klaus u patagonských ledovců

Klausovy státnické cesty mířily opakovaně také na Slovensko. V rozhovorech se několikrát vyjádřil k tomu, že právě středoevropská kultura je mu bližší než exotické destinace.

Návštěva Václav Klause na Slovensku -Dunaj.

Návštěva Václav Klause na Slovensku -Dunaj.

vsvVěra Svobodová, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz