Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

OBRAZEM: Klaus otevřel opravenou Zlatou uličku

Prezident Václav Klaus slavnostně otevřel Zlatou uličku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus slavnostně otevřel Zlatou uličku. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Malebnou Zlatou uličku na Pražském hradě mohou opět obdivovat Pražané a turisté. Po velké rekonstrukci ji ve středu ráno otevřel prezident Václav Klaus, který má svůj úřad v hradním areálu nedaleko od ní. První zájemci si opravenou uličku prohlédli v poledne.

Zpřístupněna byla po 13 měsících. Oprava uličky stála asi 39 milionů korun a byla nejrozsáhlejší v její historii. Kromě zrenovovaných domků zde návštěvníci najdou i novou stálou expozici, která dokumentuje život na tomto místě v posledních pěti stoletích od 16. století do padesátých let 20. století.

Prezident Václav Klaus slavnostně otevřel Zlatou uličku.

Hrad na vytvoření výstavy v devíti ze 16 domků vynaložil dva miliony korun. Vidět tak lze například domeček kartářky Matyldy Průšové, zlatnickou dílnu, krčmu, domek panny Stázi či světnici červeného střelce.

ČTĚTE VÍCE O REKONSTRUKCI ZLATÉ ULIČKY

"Vše se opravilo, jsou nové fasády, barevnost se vrátila zpátky do původní podoby, jak ji navrhl Jiří Trnka. Výrazná změna nastala uvnitř některých domečků. V některých interiérech vznikla expozice, která má představit život ve Zlaté uličce," řekl šéf Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.
Prezident Václav Klaus slavnostně otevřel Zlatou uličku.

"Rekonstrukce Zlaté uličky je jeden z příkladů našeho pokusu v mém prezidentském dvojím období, (jak) zacházet s Pražským hradem. Je to pokus, který vychází z veliké pokory vůči tomu objektu," řekl Klaus. Na rozdíl od některých svých předchůdců prý nechce, aby na Hradě zůstalo něco pojmenované po něm. "To u všech předchůdců nebylo," prohlásila hlava státu.

Oprava unikátní uličky byla náročná, místy bylo nutné kopat až do hloubky šesti metrů. Nyní se skví ve své nové kráse. Důvodem rozsáhlé rekonstrukce, která uličku loni v květnu uzavřela, byla oprava zastaralé kanalizace.

V jednom z domků si Klaus nechal vyložit karty.

Podle Hradu představovala riziko pro statiku. Historické místo dostalo nové inženýrské sítě, kanalizaci, vodovod a elektrické rozvody. Při průzkumech archeologové našli mimo jiné pozůstatky románské hradby z 12. století.

Život obyvatel ve stísněných domečcích byl velmi nuzný, pro vodu se chodilo do kašny na Jiřské náměstí. Voda byla zavedena až v roce 1877 a pro všechny domečky byl k dispozici pouze jediný záchod. Lidé si tu často přivydělávali i tím, že posluhovali vězňům z blízkých věží jako kuchaři, ošetřovatelé a poštovní doručovatelé.

Kvůli rekonstrukci byla Zlatá ulička rok uzavřena.

Zlatá ulička, přesněji Zlatá ulička u Daliborky, je slepá ulička, která vede podél severního opevnění Hradu nad Jelením příkopem. Vznikla v prostoru mezi původní románskou hradní zdí z 12. století a novější jagellonskou hradební zdí z 16. století.

Na východě ji uzavírá věž zvaná Daliborka z roku 1496, na západním konci Bílá věž. Obě sloužily i jako vězení. Šestnáct dochovaných domků představuje poslední zbytek takzvané parazitní zástavby Hradu ve středověku a renesanci.

Za vstup a prohlídku domků zájemci zaplatí i nadále 250 korun v rámci malého hradního okruhu nebo 350 korun při prohlídce velkého okruhu po Hradu.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...