Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Obří Čertovy hlavy jsou po 100 letech zase vidět

Obří pískovcové Čertovy hlavy nyní vykukují z lesa. Po 100 letech.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří pískovcové Čertovy hlavy nyní vykukují z lesa. Po 100 letech. | foto: ČTK

ŽELÍZY (MĚLNICKO) Devítimetrové pískovcové skulptury nazvané Čertovy hlavy v Želízech na Mělnicku jsou po 100 letech opět vidět už ze silnice. Majitel borového lesa, který unikátní sochařské dílo ukrýval, jej nechal vytěžit.

Skalní reliéfy dvou obřích čertovských hlav vytesal do pískovcových bloků sochař Václav Levý v letech 1841 až 1846. Zda plastiky už tehdy obestíral borový les, není zcela jasné. Podle pamětníků byl však již jednou v minulosti les kolem Čertových hlav vykácen.

Obří pískovcové Čertovy hlavy nyní vykukují z lesa. Po 100 letech.

Většina obyvatel vesnice ale nezná hlavy jinak než schované v lese. Nyní na silnici nyní zastavuje více aut a lidé si prohlížejí 170 let staré sochařské dílo.

ČTĚTE TAKÉ:


Podzimní těžbu majitel naplánoval po předchozích jednáních s obcí, která požadovala pouze pokácení pásu borovic u areálu mateřské školy. Asi před dvěma lety na zahradu školky spadly dva staré stromy, obec chtěla zabránit dalším škodám. "Stromy byly přerostlé a chtěli jsme preventivně předejít tomu, že by znovu na zahradu spadly. Mohly by zranit děti nebo poškodit majetek," řekl starosta obce Drahomír Steinz (nez.).

Obří reliéfy čertovských hlav vytesaných ve skalách byly léta ukryty za stromy.

Obří reliéfy čertovských hlav vytesaných ve skalách byly léta ukryty za stromy.

Vlastník lesa vykácel celou stráň až k Čertovým hlavám, stromy byly podle něho staré 100 let. Nyní nebo na jaře příštího roku bude ve svahu vytvářet terasy a celou lokalitu zalesňovat. Zasadí tam jehličnany a listnaté stromy. Podle památkářů, které starosta kontaktoval, skalám přímé slunce neuškodí. "Spíše naopak. Je pro ně lepší než vlhko a mech, který se na nich tvořil kvůli neprostupnému lesu," doplnil Steinz.

Nejkrásnější výlety po České republice

Pískovcové reliéfy sochaře Kopice

Cestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE


Obec se chce ještě poradit se Správou Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko o tom, jaké typy keřů by se hodily na spodní část kopce. Nahoru by měla také vést pěšina. Do budoucna, pokud bude potřeba skály restaurovat, chce obec usilovat o dotace na jejich záchranu. To ale teď není podle Steinze potřeba, nejsou v tak špatném stavu. "Čertovy hlavy a Želízy prostě patří k sobě," uzavřel Steinz.

Skulptury, které jsou součástí turistickém okruhu dlouhého asi 12 kilometrů, nejsou jediným dílem Levého. O pár metrů dál od Čertových hlav je další jeho dílo, Klácelka nazvaná podle básníka a filozofa Františka Matouše Klácela. V okolních lesích pak turisté objeví v pískovcích ještě Hada, Harfenici a další objekty.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!