Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lidé mohou pár kroky projít celou Moravu. Díky obří turistické mapě

Obří turistická mapa Moravy  má rozměry  7,5 krát 3,5 metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří turistická mapa Moravy má rozměry 7,5 krát 3,5 metru. | foto: ČTK

OLOMOUC Obří turistická mapa Moravy o rozměrech 7,5 krát 3,5 metru a v měřítku 1:25.000, kterou vyrobili olomoučtí kartografové, se dostala do seznamu české Guinnessovy knihy rekordů. Je největší turistickou mapou v tuzemsku.

Obří mapa je umístěna na zemi a lidem umožňuje projít se mezi jednotlivými městy a udělat si lepší obrázek o jejich vzdálenosti. Mapa byla vyrobena při příležitosti mezinárodní kartografické společnosti, na kterou se sjeli přední odborníci z celého světa.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mapy mezi našimi rekordy jsou ojedinělé. Ohledně map jsme měli rekord, kdy je celá republika zachycena na 72 malých turistických kartách. Tato mapa byla zapsána do české verze Guinnessovy knihy rekordů," řekl zástupce pelhřimovské agentury Dobrý den Michal Jurečka.

Na mapě je zachyceno 1,3 milionů objektů, využito na ní je 297 barev, pozorní obdivovatelé na ní najdou 2 838 symbolů. Délka vrstevnic má 151.400 kilometrů, délka turistických cest přesahuje 6500 kilometrů a délka cyklotras je téměř 7000 kilometrů. Vytištěna je na speciálním odolném materiálu. Podle jejího autora Josefa Rančáka by bylo možné vytvořit mapu ještě větší. "Její velikost byla limitována vstupní halou. Je to otázka prostoru a techniky. Může sloužit třeba 30 let, aniž by se zničila," podotkl Rančák.

Vedoucí Katedry geoinformatiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého Vít Voženílek na mapě Moravy v měřítku 1:25.000.

Vedoucí Katedry geoinformatiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého Vít Voženílek na mapě Moravy v měřítku 1:25.000.

Podle šéfa katedry geoinformatiky olomoucké přírodovědecké fakulty Víta Voženílka byla mapa posvěcena prezidentem mezinárodní kartografické společnosti. "Osobně si na ni šlápl a slíbil, že veškeré trasy si projde. Je to 6000 kilometrů," podotkl s úsměvem Voženílek. Podle něj si podobnou mapu žádný cyklista nebo turista s sebou na cesty nevezme, lidem však umožní nahlédnout na Moravu jinak. Uvědomit si mohou proporce vzdáleností mezi městy nebo si například všimnout, že se řeka míjí s některými komunikacemi..

Na kartografickou konferenci se do Olomouce sjely zhruba tři stovky účastníků z více než 20 států. Počtem účastníků i rozsahem témat jde podle odborníků o ojedinělou tuzemskou akci. Její součástí bylo také vyhlášení Mapy roku 2013. Do soutěže se přihlásilo celkem 123 produktů. Obří turistická mapa Moravy bude od příštího týdne instalována ve vestibulu olomoucké katedry geoinformatiky.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?