Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Observation Hill. Místo, kde už nestojí nejstarší chrám Darjeelingu

Modlitební praporky nahrazují opicím větve. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modlitební praporky nahrazují opicím větve. | foto: Topi PigulaHedvábná stezka

Šťastné údolí, tedy pardon Happy Valley v Darjeelingu, je turistický kýč. Jde o čajovou plantáž a továrnu navazující přímo na město. Každý ji musí vidět, neb Darjeeling je čaj. Jenže pro samý čaj byste mohli minout Observation Hill, jedno ze sakrálních míst nacházející se v bezprostřední blízkosti turistického centra.

Ten chlapík měl opičku a opice to poznala. Jako správný příslušník národa největších pijanů piva jsem vycítil, že muž požil. Leskly se mu oči, chůze nebyla stoprocentní a sebeovládání taky ne. Snažil se na vrcholu Observation Hill nakrmit opci, jenže makak o nabízenou potravu nejevil zájem, což postpubescenta urazilo.

„Nechceš? Jak to, že nechceš? Nechceš žrádlo, dostaneš kamenem, když neumíš být vděčná, mrcho jedna opičí.“ Hindsky neumím, ale gesta byla víc než jasná. Jenže střízlivá opice, která tady navíc byla doma, věděla, jak se bránit. Vřísknout, vycenit zuby, popoběhnout ve výhružném postoji... a najednou byla sama.

Záplava modlitebních vlaječek, Darjeeling.

Záplava modlitebních vlaječek, Darjeelling.

Na Observation Hill je stálá populace makaků, což je pozná mimo jiné na věkové struktuře skupiny. Stovky modlitebních praporků natažených mezi jednotlivými temply jim vynahrazují větve a umožňují cestovat ze střechy na střechu. Je radost sledovat, jak vám skotačí nad hlavami. Jen to chce dávat pozor na jejich obratné, rychlé a zlodějské packy. Jsou tady doma. A pokud existuje opičí výuka náboženství, tak vědí, že nejvíc „doma“, tedy v největším bezpečí jsou u malého templu s Hanumanem, opičím bohem. Ten je kousek od Ganéši, boha se sloní hlavou.

Klášter Bhutia Busty

Historická fotografie ze 70, let 19. století ukazuje slavnostně oděné mnichy stojící před svým klášterem. Jde o chrám Bhutia Busty, nejstarší chrám v Darjeelingu. Za podrobnější pohled stojí nejen masky, slavnostní roucha či líně se povalující kočka pod oknem, ale i samotná budova.

-

Podle otlučených zdí je chrám před rekonstrukcí, což znamená, že stojí na Observation Hill v místech, kde byl v minulosti Gorgkhy vypleněn (rok 1815) a později rekonstruován. Jeho historie se začala psát roku 1765, příkaz k jeho vybudování dal lama Dordže Rinzing. Zmínky o klášteru zůstaly zachovány ve starých buddhistických textech. Přestože byl roku 1861 přestavěn, místo na Observation Hill mu evidentně nesvědčilo a byl nakonec přesunut zhruba o 1,5 km níže pod kopec. Mimochodem situace s Gorgkhy není vyřešená dodnes, jak dokládají časté nápisy Gorgkhaland na zdech.

Darjeeling v dobách minulých.

Darjeeling v dobách minulých.

Nad nákupním centrem

Většinou logika článku velí, aby se místo představilo nejprve geograficky, aby případný čtenář a pozdější návštěvník věděl, kam jít. Já nechávám lokalizaci nakonec. Každý cestovatel má nějakou úchylku. V mém případě je to cílená snaha vyhýbat se místům, kde je přílišná koncentrace turistů. Věci jsou tam předražené a obchody se suvenýry plné padělků. Předražených.

Chcete „pravý historický nůž“ z tibetského plata, jemuž bez problémů ohnete čepel? Běžte do protejny s historickým zbožím pod Chowrasta Mail. Chcete čaj o 200% dražší, než se prodává v krámcích pro „plebs“, tedy domorodce? Najdete je taky tady. Observation Hill je sotva čtvrthodinku chůze od Chowrasta Mail, centra s turistickými obchůdky. Doptáte se snadno.

Před modlitbou. Darjeeling, Indie.

Před modlitbou. Darjeelling, Indie.

Až budeme mít utraceno anebo budete chtít mít chvíli klid, běžte udeřit do zvonu na vstupní bráně na vrcholu kopce, který byl v minulosti jedním ze městských buddhistických a hinduistických center. Stojí to za to. A když budeme mít štěstí (a ne jako já štěstí na mlhu), tak uvidíte i Kangchenjungu, třetí nejvyšší horu světa.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...