6. ledna 2017 6:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Obyvatelé ruské vsi požadují nový název. Za Šourky se stydí

Ruská vesničanka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vesničanka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA S žádostí o přejmenování obce se na ruské úřady obrátili vesničané ze vsi Mošonki, jejíž název by se dal do češtiny přeložit asi jako Šourky. Změna „příliš fyziologického názvu obce“ by skoncovala s posměchem, jakému jsou v širém okolí vystaveni místní rodáci, kteří se i v nemocnici stydí prozradit, odkud vlastně přišli.

„My, obyvatelé vsi Mošonki v Kalužské oblasti prosíme o dárek do nového roku 2017 a žádáme, abyste posoudili možnost vrátit naší obci historický název, abychom jednou mohli Nový rok přivítat jako lidé,“ praví se v žádosti, která zaujala i celostátní média.

Podle žadatelů by od úřadů bylo náramně hezké, kdyby povolily vsi vrátit se k názvu Alexandrovskoje, které kdysi mívala, na počest knížete Alexandra Něvského. Vojevůdci, prohlášenému za svatého, je zasvěcen i místní chrám z roku 1755.

Jenže pak se jednou podařilo prodat z chrámu ikonu tak výhodně a výnosně, že se název obce změnil na Mošonki. Ten však byl odvozen nikoliv od výrazu „mošonka“ (šourek), ale „mošna“ (váček na peníze).

V obci podle serveru Newsru.com nyní žije jen okolo 150 lidí a slavný kostel, který bolševici zavřeli a přeměnili na sklad obilí, je tak zchátralý, že nutně potřebuje opravu.

ČTK