30. června 2008 17:28 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Od 1. července na Slovinsko pouze s dálniční známkou

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Na slovinských dálnicích bude od zítřka povinná dálniční známka. Nejlevnější přitom bude půlroční kupon, který majitele osobního vozu přijde na 35 eur (cca 900 Kč). Upozornil na to mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

"Toto opatření se týká statisíců Čechů, kteří směřují na prázdniny do Chorvatska," uvedl Okamura. Na tranzitní trase přes Slovinsko přitom Češi využívají pouze 15 kilometrů dálnice. Dá se proto očekávat, že část turistů se bude snažit zpoplatněný úsek objet jinudy. Na objezdných trasách je však údajně nutné počítat s kolonami.

Podle Okamury jde o zásadní zdražení dovolené v Chorvatsku. Náklady by však mohly být ještě vyšší pro turisty, kteří si známku nepořídí. Minimální pokuta za nelegální jízdu na dálnici je ve Slovinsku 300 eur, což je v přepočtu asi 7500 Kč.

Zavedení dálničních známek ve Slovinsku není první komplikací, která letos české turisty při cestě na Jadran čeká. S problémy se mohou setkat především osoby mladší 18 let, od kterých chorvatské úřady nově vyžadují oficiálně potvrzený formulář od rodičů.

Velký poprask v médiích nedávno vzbudil také úplný zákaz dovozu mléčných a masných výrobků do Chorvatska. Chorvati jeho platnost nakonec odložili. Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenějším cílem českých rekreantů. Podle některých odhadů do země ročně zamíří až 900.000 Čechů. I kvůli zmíněným problémů však AČCKA letos očekává stagnaci nebo mírný pokles.
Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!