Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Od cirkusové tančírny k luxusnímu šantánu. To je Moulin Rouge

Moulin Rouge. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moulin Rouge. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Extravagance a spoře oděné tanečnice vyhazující nohy vysoko ke stropu provázejí již 125 let asi nejslavnější kabaret světa - pařížský Moulin Rouge. Pod červenými lopatkami větrného mlýna se 6. října 1889 otevřel noční podnik, jenž měl tehdy spíše cirkusovou atmosféru.

Slavný kankán ho ale provází dodnes, jen služky a pradleny, jež si tak přivydělávaly na živobytí, vystřídaly profesionální tanečnice a vrstvy spodniček ubývaly až je nahradily flitry a pštrosí pera.

"Při vykopávání nohou do výše a při rozštěpech prokazují tělesnou ohebnost slibující stejnou pružnost své morálky," lákal v začátcích tohoto šantánu hosty průvodce večerní Paříží. A i když Moulin Rouge nebyl kolébkou této smyslné podívané, která je o pár desítek let starší, zajistil mu tento tanec světový věhlas. Stejně jako to učinil na svých obrazech francouzský malíř Henri Toulouse-Lautrec, který v šantánu pod větrným mlýnem pravidelně sedával ve společnosti kurtizán a popíjel absint.

Dívka z plakátu. Francouzská kankánová tanečnice z pařížského Moulin Rouge Jane Avrilová.

Dívka z plakátu. Francouzská kankánová tanečnice z pařížského Moulin Rouge Jane Avrilová.

A stejně tak jako si dnes už návštěvník Moulin Rouge neodvede do hotelu některou z jeho rozpustilých tanečnic jako za dob jeho největší slávy na přelomu 19. a 20. století, sotva se najde mezi jeho publikem někdo ze známých osobností. V začátcích "červeného mlýna" byl jeho hostem například i budoucí král Eduard VII., na něhož jednou prý na celý sál slavná tanečnice La Goulue zavolala s nohou vztyčenou ke stropu: "Hej, Walesane, platíš šampaňské!" Na pódiu Moulin Rouge se vystřídala celá řada více či méně známých umělců. Na začátku 20. století to byli například zpěvák a herec Maurice Chevalier či slavné tanečnice Mistinguett a Jane Avrilová. Začínal tam i jeden z největších francouzských herců Jean Gabin a vystoupení tam měli mimo jiné Josephine Bakerová, Edith Piaf, Charles Aznavour, Frank Sinatra, Bing Crosby, Ray Charles, Ella Fitzgeraldová a Elton John.

U zrodu slavného kabaretu stál rodák od Barcelony a bookmaker Joseph Oller (1839-1922), který později zakládal i slavnou pařížskou Olympii, a vyučený řezník a cirkusový impresário Charles Zidler (1831-1897). Podnik otevřeli jako tančírnu s velkým parketem, stěnami pokrytými zrcadly a ochozem osvětleným plynovými lucernami. Na zahradě byla scéna pro venkovní představení a velký dřevěný slon.

Ke společenské smetánce měl Moulin Rouge v začátcích ještě daleko. Popíjel se tam levný alkohol, poslouchali lidové odrhovačky a vystoupení komiků byla mnohdy dost obhroublá. Jedním z účinkujících byl Pétomane - muž, který dostával zaplaceno za to, že na jevišti prděl. Nejvíc se ale hosté těšili na závěr, kdy na scénu vtrhla skupina žen, které při tanci ukazovaly i to, co jinak bývalo skryto pod vrstvami spodniček.

S novým stoletím dostal Moulin Rouge nový "kabát" a na program se dostala opereta a výpravné revue, které jsou jeho doménou dodnes a od 60. let začínají ve francouzském originále všechny na písmeno "f" (mj. Frou-Frou, Fascinace, Fantastická, Úžasná, Festival, Féerie či Ženy, ženy, ženy). V roce 1964 přibylo na jeviště obří akvárium, v němž plavou nahé akvabely.

Součástí Moulin Rouge je sál Mistinguett, v němž se konají soukromé večírky, různé prezentace, včetně ochutnávek vín, či tiskové konference (například k rallye Paříž-Dakar). K dispozici je i kinosál, v němž se promítají záběry ze slavných revue z minulosti, a v podzemí je veliký vinný sklep, neboť za večer se vypije třeba i 800 lahví šampaňského.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...