Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Od Louvru po Ermitáž

Někdejší sídlo králů, nyní centrum jedné z nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě - francouzský Louvre. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdejší sídlo králů, nyní centrum jedné z nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě - francouzský Louvre. | foto: Profimedia.cz

Chystáte-li se v zimě do zahraničí za uměním, můžete se nechat inspirovat naším přehledem nejlepších galerií na světě.

Musée du Louvre v Paříži
Bezpochyby se jedná o jeden z nejznámějších muzejních komplexů na světě. Před tím, než se stal muzeem, byl Louvre sídlem francouzských panovníku. Původ jeho vzácných sbírek sahá do 16. století, kdy s jejich nákupem započal František I. Sbírky byly dále rozšiřovány, ale zůstávaly soukromé. Po revoluci v roce 1793 bylo v Louvru oficiálně otevřeno veřejné muzeum, v němž byla sloučena nejrůznější díla roztroušená po královských zámcích, kostelech a klášterech.

Ani dostavba Pyramide Pompidou, skleněné pyramidy, která slouží jako hlavní vchod do objektu, neubrala areálu nic z jeho kouzla. Muzejní sbírky jsou rozděleny do sedmi celků, které zahrnují období od počátku civilizace do první poloviny devatenáctého století. Najdete zde například díla Leonarda da Vinciho nebo Rembrandtova.

Hlavní atrakce: Mona Lisa od Leonarda da Vinciho
Vstupné: stálé sbírky celodenní 9 eur, v pátek po 18.00 6 eur, vstup zdarma každou první neděli v měsíci a 14. července, do 18 let věku a do 26 let věku každý pátek po 18.00
Web: www.louvre.fr

Musei Vaticani ve Vatikánu
Vatikánská muzea obsahují 22 oddělených sbírek od raného etruského a egyptského umění po mapy a moderní nábožensky zaměřená díla. V každém případě však budete uchváceni Michelangelovými a Raffaelovými freskami. Pokud chcete ušetřit, můžete muzea navštívit i zdarma, a to poslední neděli každého měsíce. V takovém případě se ovšem obrňte trpělivostí, ve frontě strávíte i několik hodin. Hlavní atrakce: renovovaná Sixtinská kaple a Raffaelovy sály Vstupné: dospělí 14 eur, zlevněné 8 eur, zdarma poslední neděli v měsíci Web: mv.vatican.va Museo National del Prado v Madridu Ačkoliv se v porovnání s ostatními zde uvedenými galeriemi může zdát sbírka Prado méně ohromující, rozhodně patří mezi nejvíce uznávané a navštěvované galerie. Je to zejména díky rozsáhlé kolekci děl španělských mistrů. Najdeme zde mnoho prací Diega Velázqueze a Francisca Goyi, stejně jako výtvory El Greca, Bartolomého Estébana Murilla, Jusepeho de Ribera a mnohých dalších. Vystaveno je také mnoho mincí, vyznamenání a dekorativního umění.

Hlavní atrakce: Las Meninas od Velázqueze
Vstupné: zdarma úterý až sobota od 18.00 do 20.00, v neděli od 17.00 do 20.00; dospělí 6 eur, zlevněné 3 eura, zdarma osoby do 18 let a nad 65 let
Web: www.museodelprado.es

Paul Getty Center v Los Angeles
Galerie se skládá z pěti pavilonů: Severní, Východní, Jižní, Západní a Dočasných výstav. Muzejní sbírky jsou rozmístěny chronologicky. Na severu jsou vystavena nejstarší díla, v Západním pavilonu pak díla nejmladší. Centrum je kromě uměleckých děl známé také zahradami a výhledem na Los Angeles.

Hlavní atrakce: Irises (Vincent van Gogh)
Vstupné: zdarma
Web: www.getty.edu/museum

Metropolitní muzeum umění v New Yorku
Od svého založení roku 1870 Metropolitní muzeum nasbíralo více než dva miliony děl z celého světa. Naleznete zde islámské umění i díla evropských malířů. Zajímavá je také kolekce zbraní a brnění. V muzeu můžete například nalézt nože a meče, které vyrobil Rai Kunitoshi, jeden z nejznámějších japonských mečířů.

Hlavní atrakce: Mezi oblíbené exponáty patří Adam a Eva (Albrecht Dürer).

Vstupné: dobrovolné, doporučeno dospělí 20 USD, senioři 15 USD, studenti 10 USD, děti do 12 let zdarma
Web: www.metmuseum.org

Galleria degli Uffizi ve Florencii
Galerie Uffizi je nejnavštěvovanější galerií ve Florencii. Sbírka zachycuje průřezově výtvarnou tvorbu od antického Říma po baroko. Galerie začíná v nejvyšším patře antickými sochami a renesančními portréty tehdejších současníků. Sbírka je menší než sbírka vystavená v paláci Pitti, ale obsahuje významná díla Leonardova, Michelangelova, Raffaelova, Rubensova, Caravaggiova či Rembrandtova.

Hlavní atrakce: Botticelliho Narození Venuše, Leonardovo Klanění tří králů nebo Michelangelova Svatá rodina
Vstupné: 6,50 euro
Web: www.firenzemusei.it/uffizi

Musee d’Orsay v Paříži
Budova muzea bývala železniční stanicí (Gare d’Orsay), jako galerie slouží od roku 1986. Známá je svou sbírkou děl impresionistů Moneta, Degase, Cezanna či Renoira. Najdeme zde i sbírku fotografie, architektury a dekorativního umění.

Hlavní atrakce: Olympia, Snídaně v trávě (Edouard Manet), La gare Saint-Lazare (Claude Monet), L’Absinthe (Edgar Degas)
Vstupné: 9,5 euro, od 18 do 30 let 7 eur, do 18 let zdarma
Web: www.musee-orsay.fr

Ermitáž v Petrohradě
Sbírky tohoto nejznámějšího ruského muzea, které čítají okolo tří milionů položek, jsou uloženy v šesti budovách na břehu řeky Něvy. Nejnavštěvovanější je zřejmě kolekce západoevropského umění, nacházející se v prvním patře.

Mezi obrazy lze spatřit Madonnu s dítětem Leonarda da Vinciho, Rubensovo Sejmutí z kříže nebo Návrat marnotratného syna od Rembrandta, ze soch je to například Michelangelův Schoulený chlapec. Druhá polovina prvního patra je vyhrazena ruské kultuře.

Hlavní atrakce: obrovské sbírky zlatých a stříbrných šperků
Vstupné: 350 rublů (asi 250 Kč), děti a studenti zdarma
Web: www.hermitagemuseum.org

Tate Modern v Londýně Tate Modern je britská národní galerie mezinárodního moderního umění. Galerie je umístěna v bývalé elektrárně na břehu Temže, která byla uzavřena roku 1981. Sbírky mimo jiné zahrnují díla surrealistická, Pop Art a abstraktní expresionismus. Stálá expozice se nachází ve třetím a pátém poschodí, zatímco ve čtvrtém patře probíhají specializované výstavní akce. Turbínová hala, kde se nacházel elektrický generátor původní elektrárny, je vysoká sedm poschodí a má plochu 3400 m2. V období mezi říjnem a březnem je každoročně využívaná pro speciální výstavy současných umělců.

Hlavní atrakce: díla Picassa, Lichtensteina nebo Warhola
Vstupné: stálé expozice zdarma
Web: www.tate.org.uk

The National Gallery v Londýně
Ačkoliv není v porovnání s některými kontinentálními sbírkami příliš rozsáhlá, britská Národní galerie rozhodně stojí za návštěvu. Sbírka zahrnuje přes 2300 maleb od poloviny třináctého století do konce devatenáctého století. Najdeme zde proto důležitá díla od období rané renesance do postimpresionismu.

Hlavní atrakce: Panna ve skalách (Leonardo da Vinci), Slunečnice (Vincent van Gogh), Les Grandes Baigneuses (Paul Cézanne)
Vstupné: dobrovolné
Web: www.nationalgallery.org.uk

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....