26. června 2012 15:35 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Děti bez pasu či 'občanky' už nesmí do ciziny

Děti u moře - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti u moře - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Děti smějí od středy cestovat do zahraničí jen s vlastním cestovním dokladem. Tím může být pas nebo takzvaný dětský občanský průkaz, který může v rámci EU pas nahradit. Vyplývá to z evropské směrnice. Dosud mohli mít rodiče své ratolesti zapsané ve svých cestovních dokladech.

"Skončením platnosti zápisu dětí v cestovních dokladech rodičů však nekončí platnost cestovních dokladů rodičů," řekla mluvčí ministerstva vnitra Denisa Čermáková.

ČTĚTE TAKÉ:

Od ledna jsou navíc vedle pasů i občanské průkazy opatřovány biometrickými údaji a jejich získávání je pro úředníky časově náročnější. Některé úřady sice v poslední době prodloužily úřední hodiny, nápor na ně je však značný a na mnoha místech se tvořily fronty.

Úřady nestíhají

Například na pardubickém magistrátu v poslední době obdrželi tolik žádostí o nové pasy nebo změny v nich, že je nestíhali vyřizovat. V běžném období úřad dostane zhruba stovku žádostí za měsíc, před změnou legislativy to bylo až několik set denně. Pracovní soboty zavedl například úřad v Jablonci nad Nisou.

Vydání dětského občanského průkazu s biometrickými údaji s platností pět let trvá 30 dní a stojí 50 korun. Další alternativou k cestovnímu pasu je takzvaný rychlopas, který se vydává do 15 dnů, jeho platnost je však pouze šest měsíců a cena vydání mnohonásobně vyšší.

Lidovky.cz, ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz