Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jezdí k nám cykloturisté-dobrodruzi. Potenciál je větší, říká odborník

Na Labské cyklostezce výrazně převažují rezidenti, tedy cyklisté, kteří mají... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Labské cyklostezce výrazně převažují rezidenti, tedy cyklisté, kteří mají... | foto: MAFRA - Radek Cihla

BRNO „Nemůžeme si namlouvat, že jsme kdoví jak atraktivní pro zahraniční cykloturisty. Často nás ani neznají, máme jim však co nabídnout,“ říká Daniel Mourek, viceprezident Evropské cyklistické federace. Zahraničních cykloturistů v Česku sice přibývá, ale potenciál podle něj zůstává stále hodně nevyužitý.

Je potřeba nabídnout české cyklostezky jako jeden celek pod jednou značkou i s komplexními službami, aby k nám nejezdili jen dobrodruzi. V tom zatím Česko za Německem či Rakouskem zaostává, řekl Mourek na brněnském veletrhu Sport Life.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě dobrodruhů jezdí část lidí také s cestovními kancelářemi, které se o ně postarají, ale většina lidí chce jezdit „na vlastní triko“.

Cykloturisté znají Labe a Vltavu

Většina zahraničních turistů podle něj slyší na známé pojmy, ať už jsou to řeky či známá města. „Znají Labe, Vltavu. Obvykle si řeky chtějí projet od pramene k moři či opačně. Druhým typem vedle říčních stezek jsou kulturní stezky, k nejstarším patří Praha - Vídeň, což jsou názvy, na které slyší.

A na ně je potřeba nabalovat další stezky, protože cykloturisté se rádi vracejí, chtějí si projíždět úseky, které ještě nejeli. Potřebujeme je dostat do regionů,“ vysvětlil Mourek.

Spolupráce s Německem

Například po Labské cyklostezce u severní hranice s Německem u Bad Schandau se pohybuje ročně 165 tisíc cyklistů, někteří přejedou i do Česka. „Chceme si udělat i dotazníkové šetření, abychom zjistili, kdo jsou cykloturisté a kdo jednodenní výletníci. Letos jsme díky německým kolegům zaznamenali například nárůst zájmu o stezku Praha - Řezno - Mnichov,“ uvedl Mourek.

Infrastruktura už je podle něj i pro západní turisty velmi kvalitní, kratší úseky po silnicích akceptují vyjma rodin s dětmi či seniorů. Stejně tak přibývá kvalitních stravovacích či ubytovacích zařízení, která získají certifikaci Cyklisté vítáni.

Problém s měnou? Na venkově

Problémem zůstává měna. „Je obrovský problém si vyměnit peníze na venkově, kde se většina cyklistů pohybuje. Platit kartou je také snazší ve velkém městě,“ poznamenal Mourek.

Podnikatelů, kteří nabízí kolem cyklostezek služby, přibývá. Citelné je to právě kolem Labe. „Vozíme je i do Německa, aby si osahali, co cykloturisté chtějí. Máme štěstí, že máme cykloturistickou velmoc vedle sebe,“ řekl Mourek. Zájem o cykloturistiku však v Česku mají i Američané, Kanaďané či Australané. „Musíme stále vylepšovat marketing, aby o nás věděli a věděli, co u nás můžou čekat,“ řekl Mourek.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

chřest | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

chřest | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

chřest | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...