Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Odjížděl jsem i kvůli politické situaci. Prezidenta máte ale horšího, říká Islanďan

Česká kuchyně

  7:16
Ásgeir H Ingólfsson přijel do České republiky poprvé v roce 1998, žije tu ale až poslední rok. Jedním z důvodů k odjezdu byla nespokojenost s politickou situací, proto se snaží příliš nezkoumat aktuální stav na politické scéně v Česku. „Ale i tak to netrvalo dlouho, než jsem si uvědomil, že váš prezident je horší než ten náš,“ dodává.

Ásgeir se v Česku na rok, pak uvidí, jestli zůstane. foto: Archiv Ásgeira H Ingólfssona

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Už je to tak dávno... Bylo to v roce 1998, možná mě to vyloženě nepřekvapilo, ale pocítil jsem tuhistorii - nebo možná spíš vrstvy historie na každém rohu. Habsburská říše pod První republikou, komunismem a nově ustanoveným kapitalismem. Historie je samozřejmě všude, ale tady ji můžete cítit. Na Islandu je tomu naopak, naše nejstarší budouvy jsou z osmnáctého století. Tam potřebujete k lekcím z historie knihy, v Praze se stačí jen projít.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?Rozhodl jsem se už tehdy. Bylo to před tím, než jsem začal studovat doma na univerzitě. Už jsem byl rozhodnutý, že strávím rok v zahraničí. Praha se pro to zdála být vhodná, i když tak trochu s ní soutěžila ještě Paříž. Ale už tehdy jsem cítil, že bych se jednou mohl vrátit. Pravidelně jsem se tu stavoval na kratší návštěvy a nějak jsem tu skončil minulý rok. Bylo to kombinací mnoha věcí, ale hlavně jsem psal disertační práci, kterou jsme mohl psát kdekoliv. Tak proč ne právě tady? A tak jsem prostě zůstal...

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Jejich nevysvětlitelné preferování psů. Potřebujeme v této zemi víc koček!

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Češi se zdají být ke starším lidem a dětem více inkluzivní. Na Islandu je třeba běžné mít jednu oslavu narozenin pro rodinu a druhou pro přátele. Tady se zdá, že je to častěji smícháno dohromady. Ale obecně se zdají být k sobě vzájemně trochu jako Islanďané - neochotně zdvořilí, ne příliš otevření.

Kdo je Ásgeir H Ingólfsson?

Spisovatel a žurnalista, který publikoval dva svazky poezie, z nichž druhá je i v angličtině a nese název The Future. Pracoval i v knihkupectví, jako překladatel nebo učitel. Do České republiky se přistěhoval minulý rok, aby dokončil svou disertační práci a od té doby pracuje jako freelancer. V současné době hledá další pracovní příležitosti.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Samozřejmě většině kvůli jazyku nerozumím, ale někdy je až překvapivě blízký tomu islandskému. Asi kvůli komunitě malého státu, řekl bych. Například jsem se původně snažil číst Švejka v angličtině, protože jsem byl v Praze a anglická edice tu byla dostupná, ale nelíbilo se mi to. Pak mi maminka poslala islandskou verzi a najednou pro mě byl zábavný a bystrý. Myslím, že lidé narození ve velké a více rozdrobené zemi, to nemohou úplně pochopit.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Ano, jsem. Původně jsem se hodně zajímal o komunismus - o ty mýty, které slyšíte na západě o šedém východě. Pak sem přijdete a najdete krásná města a různé lidi a uvědomíte si, že je to jen mytologie, ačkoliv dříve to tu mohlo být poněkud šedivější. Pak jsem se začal víc zajímat o období První republiky. To bylo po tom, co jsem začal číst Čapka. Teď čtu skvělou knihu od Hedy Margoliové-Kovályové Under a Cruel Star: A Life in Prague 1941-1968,která vysvětluje, jak se počátky převzetí moci komunisty dají najít už ve druhé světové válce a holokaustu.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Praha ze mě pijáka piva udělala. Když už jsem byl dost starý na to, abych mohl pít alkohol, Island neměl moc dobrý výběr piv. Což je pochopitelně zapříčiněno asi tím, že bylo nezákonné do roku 1989. Počkat, to je stejný rok jako pád železné opony! Taky musí být nějaká spojitost! Každopádně, tou dobou jsem míchal různé druhy silnějšího pití, abych našel, co mi chutná. Pak jsem ale strávil zimu v Praze a všechno se změnilo. Od té doby se ale i pivo na Islandu hodně zlepšilo, je tak ale strašně drahé. Jídlo mi tu chutná, ale ne tolik přímo tradiční česká kuchyně.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Nevím. Asi ne, protože mám příliš rád cestování. Ale jeden nikdy neví, zálží na důvodech, které člověk má k tomu, aby zůstal a těch, aby odjel. Mám tu pronájem na rok, takže uvidím, jestli mě tu něco bude držet i potom. Ale každopádně se sem budu vždy pravidelně vracet. Jinak by mi to tu moc chybělo.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Islandská politka byla jedním z velkých důvodů, proč jsem odešel z Islandu. Myslím, že začít se hlouběji zabývat českou politickou scénou, by bylo nebezpečné. Ale i tak to netrvalo dlouho, než jsem si uvědomil, že váš prezident je horší než ten náš.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Moje čeština je hrozná. Umím počítat a přečíst si jídelní lístek, ale nejsem dost vybaven pro konverzaci. Dá se tu však pohodlně žít i bez toho, abyste se učili česky. Znalost jazyka pak ale otevírá světy, které jsou pro cizince jinak skryty, nebo jsou viditelné jen z části. Ai bych se měl přenést přes svou nenávist ke studiu gramatiky.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Víc koček a počádné hamburgery! Ale vážně, když odjedete, chybí vám hlavně lidé. I až odjedu odtud, budou mi chybět ti, co jsem tu poznal.

Autor: