Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Karlovy Vary budou mít hydraulický most. Přes meandr řeky Ohře

Ranní Ohře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ranní Ohře | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

KARLOVY VARY Řeku Ohři u meandru v Karlových Varech překlene most, který bude možné při povodni hydraulicky zvednout. Most spojí rekreační areál v meandru s cyklostezkou podél Ohře, která vede za obchodním centrem Varyáda. Stavět by se mělo začít zřejmě na jaře, řekl ve středu primátorův náměstek Jaroslav Růžička (STAN).

"Protože nám zbyly peníze, které jsme ušetřily na jiných zakázkách v Integrovaném plánu rozvoje města, tak jsme stavbu mostu ještě zařadili do tohoto programu. Původní projekt počítal s vybudováním náspů, na kterých by byla mostovka. S tím ale Povodí Ohře nesouhlasilo," uvedl Růžička.

Meandr nutno zachovat

Projekt byl dvakrát změněn, než se našlo řešení, se kterým Povodí Ohře souhlasilo. "Zvolili jsme netradiční způsob, kdy by při hrozbě stoleté vody mohlo dojít je zvednutí mostu pomocí hydraulických válců," řekl Růžička.

Správce povodí se obával toho, že by klasický most na náspech mohl zhoršit průtok vody při povodních a hromadily by se pod ním naplaveniny. Meandr je územím, kam se může Ohře při zvýšené hladině bez větších následků rozlít.

Časový limit

Původní plány počítaly s orientační cenou mostu kolem 17 milionů korun. Ani změněný projekt by se ale podle Růžičky neměl prodražit. Dražší technologii vyváží to, že se nebudou muset dělat náspy.

Změny projektu ale způsobily i posunutí termínu, kdy by se mohlo začít. Definitivně má být projekt zpracován asi v listopadu. Hotový musí být most do poloviny příštího roku.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?