9. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Okolí Býčí skály na Blanensku se pro turisty uzavřelo kvůli sokolům

Sokol stěhovavý(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sokol stěhovavý(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Prosický

Adamov (Blanensko) Ochranáři po roce opět uzavřeli okolí Býčí skály v Moravském krasu kvůli hnízdění vzácného sokola stěhovavého. Omezení posune termíny otevření tamní jeskyně turistům, potrvá zhruba do poloviny června, řekl vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka. Býčí skálu si k hnízdění dravci vybrali už loni, kdy ochranáři stanovili obdobná omezení. Za porušení zákazu hrozí pokuty.

Omezený je pohyb turistů v prostoru před portálem jeskyně a na části modře značené turistické cesty od Býčí skály přes jeskyni Kostelík k silnici směrem na Křtiny. Tento úsek je třeba obejít po silnici. Vstupovat není možné ani do lesů v okolí jeskyně. Tam je ale vstup zakázán trvale, protože jde o území národní přírodní rezervace s nejpřísnějším režimem ochrany. Zakázáno je také horolezení na Kostelíku.

V okolí Býčí skály už ochranáři umístili informační tabulky, které omezení návštěvníkům vysvětlují. „Jde o velmi vzácný druh dravce, loni se hnízdění vydařilo. Budeme doufat, že i letos bude úspěšné, a prosíme veřejnost o pochopení,“ uvedl Štefka. Prostor bude hlídat stráž ochrany přírody, za porušení zákazu může na místě udělit pokutu až do 5000 korun. Ve správním řízení může být pokuta citelně vyšší.

Omezení také posune dny, kdy se do jeskyně mohou podívat zájemci z řad veřejnosti. Z obvyklých květnových víkendů se termíny přesunou na druhou polovinu června. Vzácní dravci se v Moravském krasu poprvé uhnízdili v roce 2016, a to po zhruba půl století. Loni vyvedly mláďata dva páry, včetně toho na Býčí skále.

Jeskyně Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu. Podle vědců sloužila její přední část v době železné jako rituální obětiště. Badatel Jindřich Wankel našel na tomto místě koncem 19. století ostatky 40 lidí a mnoho vzácných předmětů. Za druhé světové války měli v jeskyni nacisté továrnu na výrobu leteckých motorů. Speleologové zpřístupňují malou část jeskyně veřejnosti před začátkem léta, každoročně si prostory prohlédne kolem 3 000 zájemců.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.