Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Opatření v Soči finišují. Na hry budou dohlížet i bezpilotní letouny

Ruský policista dohlíží na ubytovací středisko nedaleko Soči | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský policista dohlíží na ubytovací středisko nedaleko Soči | foto: Reuters

SOČI V Soči za pár týdnů začnou jedny z nejhlídanějších olympijských her v historii. Vzhledem k nedávným teroristickým útokům v blízkém Volgogradu budou na hry dohlížet nejen desítky tisíc členů bezpečnostních složek, ale i bezpilotní letouny.

Bezpečnostní opatření v Soči na jihu Ruska, kde za měsíc začnou zimní olympijské hry, vstupují do závěrečné fáze. Třeba z hlediska "přespolních" motoristů se Soči stává "uzavřeným městem". Kromě zákazu vjezdu aut bez speciálního povolení se v dějišti olympiády zavádí speciální režim odbavování poštovních zásilek či kontrola mobilní komunikace. Záchranáři ministerstva pro mimořádné situace mají podle ruských médií "bojovou pohotovost".

Přísná opatření, vyvolaná obavami z násilných akcí severokavkazských extremistů, budou platit až do 21. března, kdy skončí paralympijské hry navazující na olympiádu.

ČTĚTE TAKÉ

Nad bezpečností v olympijském Soči má oproti letní olympiádě v Londýně bdít přinejmenším dvojnásobek strážců. Na jihu Ruska se do grandiózní operace má zapojit na 100.000 příslušníků policejních složek a armády. Počítá se s nasazením družic, radarů a sonarů, bezpilotních letounů, hlídkových člunů i pyrotechnických robotů.

Rusko investovalo do přípravy olympijských sportovišť v přepočtu jeden bilion korun a část - podle ruských médií přinejmenším ekvivalent 40 miliard korun - spolkly právě náklady na zajištění bezpečnosti.

Strach z atentátu

Velké obavy podle médií panují z akcí osamocených atentátníků, které je obtížné předvídat a zmařit, jak se minulý měsíc ukázalo ve Volgogradu, kde při dvou sebevražedných útocích zahynulo 34 lidí. Spíš než Soči nebo hlavní město Moskva se podle bezpečnostních expertů může stát terčem sebevražedného útoku některé jihoruské město, například Rostov na Donu, Krasnodar, Stavropol nebo Astrachaň.

Rusové si podle agentury RIA Novosti nechali radit mimo jiné od britských odborníků, kteří se podíleli na ostraze olympijského Londýna, a od amerických specialistů, a to zejména s ohledem na atentát na bostonský maratón.

Generál Oleg Syromolotov z ruské tajné služby FSB, který má bezpečnost v Soči na starosti, prohlásil, že "opatření nesmějí překážet olympiádě, sportovcům, trenérům a divákům". Prezident Vladimir Putin mezitím také zmírnil dřívější úplný zákaz demonstrací: se souhlasem FSB a na určených místech se i během olympiády demonstrovat bude smět.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!