4. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vítejte v Ordosu, největším městě duchů v Číně

Město duchů v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město duchů v Číně. |

V čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko stojí prázdné nové město. Jmenuje se Ordos a ekonomové ho s oblibou používají jako příklad toho, že obrovský stavební boom v zemi, který poháněl závratný čínský hospodářský růst, skončil.

Mohutná socha slavného válečníka Čingischána vévodí Čingischánovu náměstí v ordoském novém městě. Rozlehlé náměstí, ponořené do zimní mlhy, lemují vysokánské, impozantní budovy. Dva gigantičtí stepní hřebci se vzpínají na zadních a svou velikostí zastiňují i samého Čingischána. Jen jedno zde chybí - lidé, píše server BBC.

Ordosu se ne náhodou přezdívá "největší město duchů v Číně". Většina nově vystavěných budov je prázdná nebo nedokončená. Obytné domy jsou plné neprodaných bytů. Pokud chcete v Číně najít místo, kde už stavební bublina praskla, pak si zajeďte do Ordosu.

Města duchů. Navštivte 10 opuštěných míst

Oradour-sur-Glane, Francie

Máte rádi tajemno? Zapomeňte tedy na pláže a přeplněná města a vydejte se na opuštěná místa. Měst duchů, prázdných a vybydlených, je po celém světě několik. Vybrali jsme pro vás deset z nich.
Více si přečtěte ZDE


Příběh města Ordos se začal psát před dvaceti lety, s nástupem mongolské "uhelné horečky". Soukromé důlní firmy se hrnuly do stepí Vnitřního Mongolska, hyzdily krajinu obřími jámami a tunelovaly pod zemí.

Místní rolníci prodávali půdu horníkům a ze dne na den bohatli. Pracovní místa rostla jako houby po dešti. Nekonečné kolony nákladních vozů s uhlím drtily silnice. A staré město Ordos s přílivem kapitálu jen vzkvétalo.

Místní úřady proto přišly s velikášskými plány a předložily návrh zcela nového města pro statisíce obyvatel, které mělo vyrůst kolem Čingischánova náměstí. Deset let poté nové město stojí - a zůstává opuštěné.

Gigantičtí stepní hřebci se vzpínají na zadních v čínském městě duchů.

Stavební boom skončil. Co s prázdnými byty?

Jedná se však jen o jeden z příkladů nového čínského fenoménu, jenž je patrný (ač ne v takovém měřítku) i v řadě dalších obcí. Řeší, co udělat s neprodanými byty, obchody čekajícími na pronájem a prázdnými kancelářskými prostorami.

Pro nezasvěceného pozorovatele to vypadá, že čínský stavební boom skončil. Západní finanční experti, kteří se obávají prasknutí čínské realitní bubliny, upozorňují, že čínská ekonomika je víc závislá na stavebnictví, než bylo hospodářství Spojených států před nástupem hypoteční krize v USA v roce 2007.

Ordos v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko

Ordos v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko

Optimističtější hlasy naopak připomínají, že Číňané mohou kupovat či prodávat domy teprve 25 let. Poptávka potlačovaná po předcházející desetiletí tak stále ještě nebyla uspokojena, navíc pokračující urbanizace přivádí další miliony lidí z vesnic do měst za prací.

Čínští hospodářští analytikové si možná i proto dělají menší starosti než ti západní. Nadále věří, že technokraté v Pekingu, kteří vedli Čínu v uplynulých třiceti letech působivého ekonomického růstu, budou brzy schopni nastolit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu s byty.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Stejně uvolněný postoj zaujímal i manželský pár v jednom z prostorných bytů v Ordosu, uprostřed staveniště. Rozhodl se ho koupit jako investici, přestože termín jeho předání se stále prodlužuje.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.