Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Oslava dětských narozenin? V Brazílii stojí stejně jako svatba, říká Češka

Silvie Bočková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvie Bočková | foto: Archiv Silvie Bočkové

Silvie Bočková se do Brazílie přestěhovala před rokem i s celou rodinou, protože zde manžel dostal práci. Začátky prý byly krušné, nyní se jim ale zpět do Evropy moc nechce. „Hodně rodin, zvláště bohatších, má jen jedno dítě, takže ho rozmazlují jak se dá. Rodiny mají chůvu, paní na úklid, paní na vaření, na noční hlídání. Je těžké dávat kluky do latě na veřejnosti,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Začátky byly krušné, první dny v prázdném domě, bez pořádné znalosti portugalštiny, naše fena s pyometrou musela okamžitě na operaci, shořela nám úplně nová myčka, kterou jsme dali do zásuvky, jak jsme byli ujištěni všechny byly 110V, ale nebylo tomu tak. Chvíli pračka nešla, chvíli šla a pak zase jiný spotřebič. Dlouhá doba zkoumání různých brazilských odborníků a nakonec se došlo k názoru, že vedení rozklovali papoušci, kteří se v prázdném domě usídlili. Manžel odletěl do Evropy a jednou večer plavaly po domě exkrementy, protože byly ucpané záchody. Nesmí se toaletní papír házet do záchodu.

Lidovky.cz:  S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Není vhodné smrkat na veřejnosti, ale popotahování mi vadí víc. Jsou o hodně tolerantnější k dětem, hodně rodin, zvláště bohatších, má jen jedno, takže ho rozmazlují jak se dá. Rodiny mají chůvu, paní na úklid, paní na vaření, na noční hlídání. Je těžké dávat kluky do latě na veřejnosti. Jejich oslavy narozenin pro malé děti mají rozpočet jako svatba v Česku. Pronajmou sál s animátory, číšníky, přijdou spolužáci, rodiče spolužáků, prarodiče, známí a slaví se. Nemluvě o oslavě přestupu ze školky do školy, promocí nebo svateb. Nemám na to? Půjčím si a pak to splatím!!! Nemůžete říkat na veřejnosti „bunda“ znamená to nespisovně pozadí. Jinak je to tu víc volné než v Evropě. Tolerance v oblékání, návštěva restaurace s dětmi v pozdních hodinách, fyzický kontakt.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Manžel má kontrakt na 3 roky. Někdy si říkáme, že nás 6 měsíců života stálo vyběhat, usmlouvat, zařídit tolik papírů, že je škoda to opustit a nevím, jak budeme v Evropě, kde vše šlape, poté fungovat. Děti perfektně zapadly do bilingvální školy, takže mluví česky, portugalsky, anglicky.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Mají tu spoustu výborného ovoce a zeleniny, perfektní kvalitní hovězí maso. Občas se mi zasteskne po omáčce a chybí mi polévky. Musela jsem si z Česka dovézt hrubou mouku a nemají zde vůbec bulvu celeru a kořen petržele. Uvařila jsem hovězí polévku s játrovými knedlíčky, svíčkovou na smetaně, játrovou paštiku, české buchty. Všem chutnalo, nebo oni to aspoň říkali. Je pravda, že tato jídla jsou dost těžká do horkého podnebí.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Klukům je 5 a 7 let a oba chodí do brazilsko-kanadské školy. Doma čteme české pohádky, píšeme česky, posloucháme české rádio. Někdy je zábavné pozorovat jak přechází z jednoho jazyka do druhého.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Tchecoslováquia, Praga, muito linda!! Brazilské cestovky pořádají rychlookruh po Evropě a je mezi městy i Praha. Ale hodně lidí vůbec neví, kde Česko leží. Naposledy jsme se zviditelnili videem z Rájce-Jestřebí, kdy muže málem přejel vlak. Dělali si ze mě srandu, že nyní už ví, kde Česko leží.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sledujeme pozorně, blíží se prezidentské volby. Napřed mistrovství ve fotbale a potom volba prezidenta-prezidentky. Bydlíme ve státě Sao Paulo, které je bohaté, většina obyvatel nechce pokračování vlády Dilmy Rousseffové. Zatímco sever země je o hodně chudší a spousta rodin zde žije z BOLSA FAMÍLIA, podpory, která se každý měsíc vyplácí chudým rodinám podle počtu dětí. Říká se, že Strana pracujících tento populistický krok zavedla proto aby měla širokou přízeň voličů.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...