Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Oslnivá mešita šejka Zajeda - megalomanská perla z ropných vln Perského zálivu

Velká mešita šejka Zajeda v Abú Dhabí, hlavním městě Spojených arabských... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká mešita šejka Zajeda v Abú Dhabí, hlavním městě Spojených arabských... | foto: Shutterstock

ABÚ DHABÍ V rozpáleném, sluncem prosyceném vzduchu musíte tváří v tvář jejím nekonečným bílým zdím přivřít oči - záře, která z nich vychází, oslňuje. V žádném případě je však nezavírejte docela. Připravili byste se o mimořádně působivý pohled na dítě islámské kulturní tradice a okázalého ropného bohatství Spojených arabských emirátů. Velká mešita šejka Zajeda v jejich metropoli Abú Dhabí vám vyrazí dech.

Nejmonumentálnější dóm světa (zářivá polokoule jako by pohlcovala nebe)? Zde. Nejrozlehlejší ručně tkaný koberec světa (prsty dvanácti set žen se nad ním míhaly celé dva roky)? Také. Největší lustr světa (z křišťálu Swarovski a ztěžklý čtyřiadvacetikarátovým zlatem)? I ten.

A k trojici rekordů stvrzených notoricky známou Guinessovou knihou přidejte ještě: největší mramorovou mozaiku světa na nádvoří lemovaném ze všech stran sloupořadím, které nebere konce a jehož zlaté hlavice a křehká květinová výzdoba vystupují z bílé záplavy prvotřídního makedonského mramoru. Čtyři minarety, přes osmdesát kupolí a les tisíce sloupků, pod nimiž se u příležitosti významných muslimských svátků může shromáždit na čtyřicet tisíc věřících. A také více než pět set milionů dolarů, které padly na zdánlivě nekonečné valy venkovních zdí, vzdušné kolonády otevřené do zahrad a lesklých vodních hladin či zlatem a florálními motivy poseté stěny v samotném nitru celé stavby.

Zdobné sloupořadí.
Čtyři oblohu pročesávající minarety, desítky kupolí a tisícovka sloupků krášli...

Velká mešita šejka Zajeda, hrdě pojmenovaná po otci Spojených arabských emirátů (SAE), není místo, které vám dá odpočinout. Její megalomanský majestát je natolik dechberoucí, že chvílemi až tíží - aniž by přitom ovšem jakkoli ztrácel na své kráse, jíž nelze nepropadnout. Ostatně, nejimpozantnější islámská stavba 21. století se nikdy netajila ambicí stát se magnetem na miliony turistů, které Emiráty každoročně přivábí a jejichž peněženky přilévají oleje do ropného ohně místního hýřivého bohatství.

Lustry u stropů Velké mešity vyrobili v Německu z křišťálu Swarovski a 24...

Lustry u stropů Velké mešity vyrobili v Německu z křišťálu Swarovski a 24 karátového zlata.

Rafinovaná výzdoba zdí a stropů působí ve srovnání s křiklavou nádherou...

Rafinovaná výzdoba zdí a stropů působí ve srovnání s křiklavou nádherou pozlacených lustrů něžně. Čerpá z arabské i perské dekorativní tradice.

Květinová dekorace na nádvoří o rozloze 17 400 metrů čtverečních je považována za největší mramorovou mozaiku světa.

Květinová dekorace na nádvoří o rozlože 17 400 metrů čtverečních je považována...

Kibla je obdobou křesťanského oltáře. Hlavní zeď mešity směřuje k Mekce a zdobí ji kaligraficky vyvedených 99 Božích jmen. Centrální kaligrafie zní „Alláh“, prázdné pole nad ní symbolizuje věčné mystérium Boha.

Kibla - obdoba křesťanského oltáře. Hlavní zeď mešity směřuje k Mekce a zdobí...

U vstupu do samotné mešity se nezapomeňte zout - boty do mešit tradičně nepatří, byť Korán „obutou“ modlitbu nezakazuje. V teplém počasí, které v Emirátech po většinu roku panuje, se nemusíte zimy od nohou bát. Stejně jako ani toho, že by vám boty ukradli - místní vědí, že v zemi není radno překračovat zákon.

Zahřeje vás také výše zmíněný koberec-rekordman. Má rozlohu téměř 6000 metrů čtverečních a váží skoro padesát tun. Výrazné pruhy vystupující z jeho povrchu nejsou kazy, ale úmyslné značky, podle nichž se během bohoslužby řadí přítomní věřící. Tradiční technika výroby zajišťuje, že bosé nohy hladící vlákna koberce tkaninu zároveň leští.

U vstupu do samotné mešity se nezapomeňte zout - boty do mešit tradičně...
Výrazné pruhy vystupující z povrchu koberce nejsou kazy - během bohoslužby se...

Patříte-li mezi nadšené fotografy, vězte, že přítomné stráže vám navzdory veškeré své bedlivosti nebudou klást překážky. S jedinou výjimkou: dejte dobrý pozor, aby se vám do záběru nepřipletlo nedaleké sídlo generálního štábu armády SAE - to totiž do místní pestré nabídky pro turistické zvědavce rozhodně nepatří. Bezprostřední přítomnost ozbrojených sil se čas od času připomene i strohým burácením vojenského vrtulníku.

Armádní vrtulník mezi kupolemi.

Pozor na oblečení...

Na bezpečnostní opatření narazíte koneckonců už u samotného vchodu do areálu, kde vám nejen prohlédnou příruční zavazadlo, ale rovněž pečlivě posoudí vhodnost vašeho oblečení.

Upozornění pro dámy: v žádném případě nespoléhejte na klasickou mantru trojího zahalení (vlasy-ramena-kolena)! V cestě dovnitř vám může zabránit nejen nadmíru odhalené zápěstí (i strážní jsou jen lidé), ale také, byť teoreticky zahalené, nohy v dlouhých, avšak přiléhavých kalhotách. O průsvitném oblečení ani nemluvě - úplně stačí, když se vám pod černým svetrem vyrýsuje bílé spodní prádlo, případně si ochranka proti světlu všimne křivky nohy pod látkou.

Na základě osobní zkušenosti doporučuji dobře upevněný šátek, vršek s řádně dlouhými rukávy a volnější kalhoty, přes které ještě můžete, chcete-li mít naprostou jistotu, obléci delší vzdušnou sukni, případně šaty. Po zádech vám sice potečou potůčky potu, ale za působivý zážitek, jímž návštěva Velké mešity rozhodně je, je chvíle ve varu vcelku zanedbatelnou cenou.

... a na chování

A tečka na závěr: klíčem je umírněnost. Pokud se v areálu svatostánku dle vzoru popové hvězdy Rihanny pustíte do extravagantnějších kreací a skončíte v hledáčku ostrahy, máte po radosti. Civilizační rámec států Zálivu nám není vlastní, bez ohledu na několikanásobnou převahu cizinců v emirátské populaci, přesto bychom se mu měli podřídit - nejen kvůli elementární slušnosti vůči zemi, jež vás hostí, ale také s ohledem na vlastní bezpečnost. Legislativa v SAE je na naše poměry velmi přísná a tamní cely nejsou příliš veselé místo.


Pohlednice z cest na větší mapě

Pozor si ostatně dejte už během cesty. Na palubě jinak příjemného a bezproblémového letu Flydubai propadl opojnými látkami roznícený spoluobčan kouzlu letušky a nevybíravě po ní vyžadoval fyzický kontakt. Nijak přitom nedbal ani umírňujících snah profesionální posádky, ani slušné, leč důrazné prosby kapitána letu, jenž upozorňoval, že zákony musí být na palubě letounu dodržovány. Když letadlo v Dubaji dosedlo na ranvej, první, kdo prošel dveřmi, byli zdravotníci - v doprovodu policie.

POHLEDNICE Z CEST

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.