Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čech se vydá na 70 let starém traktoru k moři. 800 kilometrů pojede čtyři dny

Přes půl století starý stroj si stále poradí téměř v každém terénu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přes půl století starý stroj si stále poradí téměř v každém terénu. | foto: ZETOR TRACTORS a.s.

PRAHA/Škrdlovice V neděli kolem poledne se milovník traktorů Martin Havelka vydá na otevřeném modelu Zetor 25 z roku 1946 na osm set kilometrů dlouhou cestu na sraz traktoristů v Polsku. Stejně jako loni vyjíždí Havelka ze Škrdlovic na Vysočině a do cíle své cesty, severopolského města Lazy nad Morzem, by měl dorazit 15. června, kdy plánovaný sraz traktorů začíná.

Havelkova cesta bude rozložena na etapy dlouhé zhruba 200 kilometrů, přičemž ta nejdelší bude mít 240 kilometrů, a bude víceméně kopírovat loňskou trasu. Traktor už má podle Havelky letos naježděno přes tisíc kilometrů po různých akcích v Česku.

„Je to velká výzva i zábava. Dříve se traktorem přepravoval náklad na velké vzdálenosti, a když si uvědomíte, jaké tehdy byly podmínky, ať už kvalita silnic nebo vybavení, tak dnes je cesta po pěkné silnici k moři úžasnou projížďkou. A k tomu projížďka přímo po pláži. Jednoduše, nejkrásnější pohled na svět, je ze sedadla traktoru,“ dodává Havelka.

Cestu s ním absolvuje doprovodné vozidlo, ale také jeho největší fanoušci, manželka se synem. Ač vyráží sám, věří Havelka, že na své cestě nezůstane osamocen a v průběhu se k němu připojí další nadšenci do traktorů. Z časových důvodů se už traktor zpět na Vysočinu vrátí na návěsu.

Fanoušci traktorových veteránů se v Polsku sejdou již po čtvrté.
Martin Havelka na svém stroji v doprovodu dalších nadšenců do starých traktorů...

Na dotaz ohledně přípravy na cestu Havelka uvedl pro Lidovky.cz, že musí u víc než 70 let starého stroje počítat se vším, a proto je základ mít u sebe vybavení pro všemožné opravy. Jedinou přípravou tak bude výměna oleje. Milovník traktorových veteránů také doufá, že teploty během cesty nevystoupají příliš vysoko, což by dle jeho slov mohlo zkomplikovat chod motoru.

„Zdolat bezmála 800 kilometrů na stroji starém více než půl století je unikátní výkon. Panu Havelkovi přejeme, aby znovu úspěšně dosáhl svého cíle,“ uvedl Robert Todt, ředitel známého výrobce traktorů Zetor.

Havelka sám říká, že původní stroj, který před šesti leti koupil, byl ve velmi opotřebovaném stavu a bylo nutné ho kompletně renovovat. Součástky se však již nevyrábí a výsledný stroj je tak vlastně sestaven ze dvou různých strojů.

Havelkův traktor má maximální rychlost 36 km/h, avšak jeho majitel říká, že průměrná rychlost se během cesty bude pohybovat okolo 32 km/h. Spotřeba stroje se pak dle něj pohybuje okolo dvanácti litrů na sto kilometrů. Například loni tak Havelka při své cestě spotřeboval 110 litrů nafty.

V městě Lazy nad Morzem se nadšenci traktorových veteránů setkají již po čtvrté. Havelkův stroj bude ze všech pravděpodobně absolvovat nejdelší trasu po vlastních kolech, z podobných dálek se traktory většinou přepravují na přívěsech.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!