Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ostravské Hradčany se stanou památkou

Vítkovické železárny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítkovické železárny. | foto: pol

OSTRAVA Bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic, přezdívaný jako ostravské Hradčany, se dostal mezi památky zapsané do nově vznikajícího seznamu Evropského kulturního dědictví. Jde o první českou památku v tomto seznamu.

Strojírenská společnost Vítkovice dnes převzala prestižní známku Evropské dědictví od ministra kultury Václava Jehličky. Mezi další vybrané památky v Česku patří centrum Zlína, zámek Kynžvart a Vysoká u Příbrami. Připravovaný projekt evropského dědictví by měla schválit Evropská unie během příštího roku.

Vítkovické železárny se dostaly na seznam Evropského kulturního dědictví.Soubor evropských kulturních památek chce EU vytvořit po vzoru UNESCO, které ve svém seznamu zahrnuje památky z celého světa. Podle Jehličky ale nemá nový unijní projekt konkurovat světovému kulturnímu dědictví. "Oproti UNESCO nedbá evropský projekt až tak úzkostlivě na ochranu památek. Orientuje se spíš na jejich rozvoj a význam pro Evropu," dodal ministr.

ČR opomíjela průmyslové dědictví
Ostrava je podle Jehličky hlavním městem industriálního dědictví v ČR. "V minulosti jsme chápali památky pouze jako hrady, zámky a historická města. Na rozdíl od Evropy jsme zanedbávali průmyslové dědictví. Proto jsme se rozhodli, aby k nejvýznamnějším evropským památkám patřily také staré Vítkovice," řekl Jehlička.

Dolní oblast Vítkovic včetně vysokých pecí, plynojemu či VI. ústředny vybralo ministerstvo kultury mezi evropské památky také proto, že společnost Vítkovice má připravený projekt obnovy celého starého vítkovického areálu, řekl ministr.

Projekt Nové Vítkovice
Na 253 hektarech nedaleko středu Ostravy by mělo vzniknout kulturně-společenské centrum s vědeckými pracovišti, vysokoškolským areálem nebo veřejným sportovištěm. Projekt s názvem Nové Vítkovice by měl stát až 60 miliard korun. Na obnovu památkově chráněných budov v dolní oblasti chce firma získat 560 milionů Kč právě od ministerstva kultury. První oživeným objektem by měla být VI. energetická ústředna, ve které vznikne vzdělávací centrum Svět techniky.

K evropskému kulturnímu dědictví budou patřit například Vítkovické železárny.francouzské opatství Cluny, studentské koleje v Madridu, zámek Wawel v polském Krakově nebo rodné domy Pucciniho, Verdiho i Rossiniho v Itálii.

Projektu evropského kulturního dědictví dali v listopadu zelenou ministři kultury členských zemí EU. Nyní se jím bude zabývat Evropská komise, která by měla celý projekt institucionalizovat, dodal ministr. Definitivní schválení projektu čeká unii zřejmě ve druhé polovině roku 2009 za předsednictví Švédska.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!